Triglav – Slovenija

“Triglav – to nije gora, Triglav je kraljevstvo”

Hrvatsko planinarsko društvo Prenj 1933. Mostar u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira uspon na Triglav u Sloveniji. Putovanje i uspon su planirani od (srijede) 06.09. do (nedjelje) 10.09.2023. godine.

Triglav je najviši planinski vrh u Sloveniji i Julijskih Alpa – visok 2864 metra.

Prvi put je osvojen 26. kolovoza 1778. godine. Kasnije, Jakob Aljaž (1845-1927), veliki slovenski domoljub, planinar, skladatelj, pjesnik i župnik, kupuje na vrhu Triglava zemljište od Dovške općine i postavlja stup koji služi kao sklonište i koji je s Triglavom postao simbol slovenstva. To malo sklonište danas se zove Aljažev stup, a silueta Triglava krasi grb Republike Slovenije. Planinar i znanstvenik Julius Kugy je rekao: “Triglav – to nije gora, Triglav je kraljevstvo”.

Nedaleko od vrha Triglava, 350 m niže, nalazi se najveći planinarski dom u Sloveniji Kredarica, na 2514 metara nadmorske visine. Na Kredarici se nalazi meteorološka postaja, koja bilježi vrijedne meteorološke podatke, a pored doma nalazi se Kapela Marije Snežne.

Plan putovanja:

06.09. (srijeda) – Večernji polazak i noćna vožnja preko Hrvatske do Slovenije, polazak iz Mostara u 23:00 sati. Vožnja će trajati oko 8 do 9 sati.

07.09. (četvrtak) – Dolazak u mjesto Pokljuka i Rudno polje od kud se penjemo na Vodnikov dom te dalje preko Konjskog sedla izlazimo na planinarski dom Kredarica gdje ćemo prespavati. Polazna točka Rudno polje nam se nalazi na 1344 mnv, a cilj za taj dan dom Kredarica na 2516 mnv. Na ovoj stazi ćemo u 12 kilometara skupiti oko 1400 metara ukupnog uspona, uspon će trajati više od 8 sati.

08.09. (petak) – Jutarnje buđenje, te vršimo pripreme za uspon na najviši vrh Slovenije Triglav. Na ovom dijelu staze potrebna je sigurnosna oprema za penjanje (kaciga, penjački pojas, apsorber za via ferrate ili prusika sa dva karabinera). Uspon od doma Kredarica do Triglava je dug oko 1.3 kilometra i traje oko 1.30 sati. Nakon uspona na Triglav, spuštamo se do planinarskog doma Koča na Doliču na 2.149 mnv gdje se staza nastavlja preko Kanjaveca 2568 mnv odakle se počinjemo spuštati na Zeleno jezero. Na ovom dijelu staze prolazimo kroz teritorij gdje obitava jedna od najvećih alpskih koza, kozorog i to onaj sa siluete Laškog piva. Ovdje staza nastavlja preko 7 jezera do planinarskog doma Koča na Triglavskim jezerima smještena na 1.686 mnv koja se nalazi pored dva jezera Dvojnom jezeru i jezero Močivec, ovdje spavamo drugu noć. Ovaj dio staze je ukupno dug oko 12 kilometara.

09.09. (subota) – Jutarnje buđenje te pokret na završni dio ovog planinarskog pohoda. Od planinarskog doma Koča na Triglavskim jezerima polazimo preko sedla Štapce te idemo stazom do Planine pri Jezeru te dalje do Vogara od kud se spuštamo u mjesto Stara Fužina. Ova dionica je duga oko 12 kilometara. Nakon raspremanja i sabiranja dojmova kombijima odlazimo na turistički obilazak Bledskog jezera, a nakon tog odlazimo put glavnog grada Slovenije Ljubljane gdje ostajemo spavati ili se vraćamo u Mostar ovisno o zajedničkom prethodnom dogovoru.
U slučaju spavanja u Ljubljani smještamo se u jedan od Hostela u centru grada, malo se odmorimo, navlačimo haljinice, košuljice i odlazimo u ljubljanski noćni život.

10.10 (nedjelja) – Ako izaberemo spavanje u Ljubljani, ujutro lagano buđenje, razgledavanje grada i lagani polazak kući za Mostar.

• Više o planinarskoj kući Kredarica, link: Kredarica
  • Više o Triglavu, link: Triglav
  • Više o planinarskom domu Koča na Triglavskim jezerima i sedam jezera, link: Planinarski dom Koča

Prijevoz: prijevoz je planiran sa dva kombija te je broj mjesta ograničen na ukupnu brojku od 18 ljudi!

Uvjeti za prijavu: Svi koji žele ići na ovo putovanje moraju biti članovi planinarskog društva sa plaćenom članarinom za tekuću godinu, te u prošloj 2022. godini kao i u ovoj 2023. godini moraju imati jedan uspon na neki od vrhova Prenja ili Čvrsnice. Radi se o planinarskom pohodu koji je kondicijski zahtijevan zbog visinske razlike koja se napravi prvi dan, kao i zbog uzastopna tri dana planinarenja gdje se otprilike pređe oko 12 kilometara po danu. Također, sam uspon na vrh Triglav je djelomično tehnički zahtijevan zbog korištenja dodatne opreme za osiguranje prilikom uspona te nije preporučljivo da se na ovaj pohod prijave osobe koje imaju panični strah od visine. Ako vam ne predstavlja naročit problem u jednom danu sa Rujišta popeti se na Zelenu glavu i vratiti se nazad, onda bi vam to mogla biti dobra referenca da ste spremni za jedan ovakav planinarski pohod. Slovenci bi rekli „Zelo zahtevna planinska pot“.

Cijena putovanja je 160 Eura, a u istu je uključen prijevoz, smještaj (jedno noćenje) u planinarskom domu Kredarica i (jedno noćenje) u planinarskom domu Koča na Triglavskim jezerima. U slučaju odabira opcije spavanja u Ljubljani, troškovi mogu izići do oko 190 Eura.
Preporuka je da svi sudionici uplate putničko zdravstveno osiguranje što je između 10 i 15 KM.

Prijave i uplate za ovo putovanje otvorene su do srijede 19.07.2023. godine do kada je potrebno uplatiti prvi dio od 80 Eura. Drugi dio od 80 Eura potrebno je uplatiti do 23.08.2023. godine. Redoslijed prijava upisuje se prema vremenu uplate, a isti je važeći za osiguranje mjesta za ovo putovanje i mjesta u kombiju. Rezervacija smještaja je izvršena za 18 osoba.
PRIJAVITI SE MOŽETE OVDJE: PRIJAVA

Voditelji izleta: Ivan Leženić i Ivan Tica (063 934 131)

Photos by HikingCroatia