Izlet u Kotor i NP Lovćen

HPD Prenj 1933. Mostar, u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira izlet u Kotor sa usponom na Vranovo brdo (tvrđava sv.Andrija i Šanik), te Pestingrad I Đerinski vrh uz posjetu NP Lovćen u period 22.-23. travnja 2023. godine.

Plan izleta:

Subota 22.04.

Polazak iz Mostara od stadiona HŠK Zrinjski u subotu u 06:00. Dolazak u Perast je planiran u cca 09:00 odakle kreće planinarska staza za Vranovo brdo (Tvrđava sv. Andrija). Staza nije tehnički zahtjevna, a sam uspon traje cca. 3 h u jednom smjeru sa ukupnom visinskom razlikom cca 750m. Vranovo brdo nalazi se iznad Perasta u Bokokotorskom zaljevu. Vrh Vranovog brda, tj. tvrđava Sv. Andrija, je jedan od najljepših vidikovaca crnogorskog primorja, sa pogledom na Bokokotorski zaliv. Sveti Andrija je austrougarska tvrđava, građena na Vranovom brdu u periodu od 1882. do 1886. U austrougarskim dokumentima vodila se pod nazivom Fort Vranovo brdo. Namjena joj je bila zatvaranje pravca koji vodi od Čeva prema Donjem Orahovcu, Perastu i Risinu, kao i za kontrolu dijela Gornji Orahovac – selo Stepen – Donji Orahovac. Iz Perasta do ove tvrđave postoji serpentinski put širine 2 m
Nakon uspona nastavljamo prema smještaju u Kotoru, a poslijepodne ćemo iskoristiti za obilazak Kotora uz mogućnost zajedničke večere po dogovoru.

Nedjelja 23.04.

U nedjelju je planiran uspon na Pestingrad i Đeranski vrh. Pestingrad je greben Đerinskog vrha (1.098 mnm) koji se okomito uzdiže iznad Starog grada Kotora i Dobrote. Zbog takvog položaja izvanredan je vidikovac. Sam uspon na Pestingrad nije fizički zahtjevan I traje oko 1 h u jednom smjeru, ali staza prolazi izloženim stjenovitim dijelovima te se ne preporučuje osobama koje imaju strah od visine I slično. Vrh Pestingrad je uzak, ali siguran I to je praktično mala kamena glavica odvojena od strme, zapadne padine Đerinskog vrha koja se okomito spušta iznad Kotora i Dobrote. Zbog toga je sa Pestingrada izuzetan pogled na veliki dio Bokokotorskog zaljeva sa okolinom, što je razlog za posjete brojnih planinara, ljubitelja prirode i turista.
Nakon uspona na pestingrad planirana je posjeta Lovćenu i Njegoševom mauzoleju. Cijena ulaznice u NP Lovćen iznosi 2€, a cijena ulaznice za Njegošev mauzolej iznosi 5€ te se plaćaju na mjesta licu prilikom posjete.

Cijena izleta za članove društva iznosi 75 KM te 85 KM za ostale i ona uključuje prijevoz, noćenje te troškove organizacije i vođenja izleta.
Prijevoz je organiziran kombijem društva i osobnim automobilima po potrebi.
Prijaviti se možete popunjavanjem prijavnice a uplatu za izlet izvršiti najkasnije do 19.04. na sastanku društva.
Više informacija možete dobiti kod voditelja izleta Zvonimira Mandića (063 822 055).

Odzivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje u njemu, da prihvaća program izleta, da pristupa na osobnu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča ili voditelja izleta. Vodiči zadržavaju pravo izmjene plana izleta ili otkazivanja izleta u slučaju loše vremenske prognoze ili drugih nepredviđenih okolnosti.