Izlet na Mosor

HPD Prenj 1933 Mostar, u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar u nedjelju 07.05.2023. godine, organizira izlet na Mosor.

Polazna točka uspona je selo Gornje Sitno odakle laganim hodom kroz nekih cca 50 minuta dolazimo do našeg prvog cilja Planinarskog doma Umberto Girometta (868m/nv) koji se nalazi na lokaciji pogodnoj za izletnike koji vole lagane šetnje i boravak u planinskom ambijentu. U domu se može naručiti hrana i piće.
Nakon kratkog odmora krećemo laganim tempom i dolazimo na livadu prije završnog dijela uspona na Vickov Stup (1325 m). Uspon je dosta strm, a obilježava ga kamena podloga. Nakon pauze nastavljamo grebenom preko Ljubirne i stižemo na najviši vrh Mosora Veliki Kabal (1339 m) s kojeg se pruža vidik na sve vrhove na njegovu hrptu. Tu pravimo dužu pauzu za ručak i zajedničko slikanje. Nakon stanke spuštamo se stazom zvanom Ljuta Kama prema planinarskom domu i nakon kratkog predaha krećemo prema autima.
Ukupno trajanje ture je između 5 i 6 sati.

Plan izleta

• 06:00 – polazak ispred stadiona Zrinjskog (doći desetak minuta ranije kako bi se krenulo na vrijeme). Nakon 1h:30 minuta (ovisno o granici) u Imotskom kratka pauza za kavu.
  • 08:30 h – dolazak u Gornje Sitno gdje je početak pješačke staze (ako nam bude dobro išlo sa granicama)
  • Nakon silaska planirana je kupovina planinarske opreme u Dechatlonu u Solinu
  • Dolazak u Mostar je planiran u večernjim satima.

Prijevoz je planiran sa kombijem društva i osobnim vozilima. Osoba koja se prijavi kao vozač svog automobila, oslobođen je plaćanja troškova prijevoza (goriva) i cestarine.
Hrana: Ponijeti hranu za jedan dan, minimalno 2 l vode, čokoladicu ili sušeno voće, kremu za zaštitu od sunca, kapu, naočale, vjetrovku i presvlak.
Za one koji nastavljaju dalje od planinarskog doma obavezne su planinarske cipele (gojzerice) jer je teren grbav sa puno kamena i stijena.
Obavezno ponijeti važeće putne isprave!
Cijena izleta je 30 KM za članove društva i 40 KM za ostale.
Prijave i uplate za izlet primaju se na redovnim sastancima svake srijede 20:00 sati zaključno sa 03.05.2023. godine u prostorijama HGSS u zgradi Mostarka.
Izvršene uplate se ne vraćaju, osim u slučaju pronalaska zamjene.
Za ostale informacije možete se javiti voditeljima izleta: Vedran Cigić (063/345-549) ili Darko Karačić (063/345-261).

Vodiči zadržavaju pravo izmjene plana izleta i programa prema postojećim uvjetima na terenu te vremenskim prilikama. Također zadržavaju pravo procjene kondicije i sposobnosti pojedinih sudionika uzleta. Svi sudionici sudjeluju na osobnu odgovornost, te su dužni pridržavati se uputa vodiča.