Izlet na južni Velebit 28.-30. svibnja 2021. godine

HPD Prenj 1933 Mostar organizira za članove društva trodnevni izlet južni Velebit, 28., 29. i 30. svibnja 2021. godine.

Velebit ili velebitski masiv je najduža (145 km), a po nadmorskoj visini četvrta planina u Hrvatskoj. Velebit je širine od 10 do 30 km, a površina mu je oko 2200 km2, a najviši vrh Vaganski vrh (1757 m). Pripada Dinarskome gorju. Pruža se uzduž Velebitskog kanala, dijela Jadranskog mora, od prijevoja Vratnik iznad Senja na sjeverozapadu do kanjona rijeke Zrmanje na jugoistoku. S kopnene strane ga okružuju Gacko, Ličko i Gračačko polje s rijekama Gacka, Lika i Otuča. Uobičajeno se Velebit dijeli na sjeverni, srednji i južni.

Južni Velebit, završava na prijevoju Mali Alan, na staroj cesti koja spaja Obrovac i Lovinac. Dužine je oko 46 km, a najmanje širine oko 10 km. Na južnom Velebitu nalazi se Vaganski vrh visine 1.757 m što ga čini najvišim na Velebitu. Osim njega, tu je i Sveto Brdo, po mnogima vrh s najljepšim pogledom u Hrvatskoj, kao i kanjoni Male i Velike Paklenice.

PLAN IZLETA:

Petak 28.5.2021. godine

16:00 sati polazak iz Mostara kod stadiona HŠK Zrinjski
* dolazak u Starigrad – Paklenicu oko 20:00h, pješačenje do planinarskog doma cca 1h 45min (300 m uspona, 6 km) kroz kanjon Velike Paklenice, večera i noćenje.

Subota 29.5.2021. godine

06:00 ustajanje i doručak
07:00 polazak na uspon preko Ivinih Vodica na sklonište Vlaški Grad (8 km s cca 800m uspona). Ovdje pravimo pauzu za ručak, ostavljamo opremu za noćenje i nastavljamo s lakšim ruksakom do Svetog brda (3km s cca 500m uspona). Vraćamo se istim putem na spavanje u skloništu Vlaški Grad.

Nedjelja 25.4.2021. godine

06:00 sati ustajanje i doručak
07:00 polazak na uspon grebenskom stazom prema Vaganskom vrhu (7 km s cca 600 m uspona). S Vaganskog vrha silazak prema PD Paklenica preko Struga i Buljme (1300m silaska 11 km) i dalje kanjonom Velike Paklenice do auta (6 km i 400 m silaska)
* povratak za Mostar u popodnevnim satima

OPREMA: Planinarska odjeća i obuća (gojzerice) za proljeće/ljeto (+presvlak), ponijeti i nešto toplije (flis, vjetrovku, tanku pernatu jaknu, kapu i rukavice), kapu za zaštitu od sunca, kremu za sunčanje, opremu za noćenje (vreću za spavanje, podlošku, čeonu lampu), hranu za dva dana (ukoliko planirate kuhati, kuhalo i pribor za kuhanje), spremnike za tekućinu zapremine min. 2 litra, prvu pomoć

HRANA I PIĆE: Po najavi moguće organizirati večeru u petak navečer i doručak u subotu ujutro u domu, kao i ručak u nedjelju po silasku. Ručak i večera u subotu te doručak i nešto za užinu u nedjelju iz ruksaka. Ukoliko ne planirate jesti u domu, ponijeti hranu za sva tri dana. Ponijeti spremnike za minimalno 2 litra tekućine, putem dostupni izvori pitke vode.

PRIJAVE: Prijave i ostale informacije najkasnije do četvrtka navečer, 27.05.2021., na tel: 063/349-827 – Ana (molim Vas da radnim danima od 8-16 h pošaljete poruku na Viber ili Whatsapp, pa ću Vam odgovoriti čim budem u prilici, izvan radnog vremena sam dostupna na telefon). Zbog kapaciteta prenoćišta i poštivanja epidemioloških mjera, broj ljudi je ograničen na 10 za spavanje u domu u subotu navečer. Ostali trebaju ponijeti šatore. Uz putne isprave, potrebno osigurati dokumentaciju za ulaz u RH vezanu uz regulaciju prelaska granice zbog Covid-a (negativan PCR ili antigenski test na Covid, potvrda o preboljenom Covidu u proteklih 180 dana, potvrda o cijepljenju).

CIJENA: Cijena izleta iznosi 100,00 KM i uključuje prijevoz, trodnevnu ulaznicu u NP Paklenica, noćenje u planinarskom domu, organizaciju i vođenje. Po dogovoru dodatna doplata za eventualne obroke u planinarskom domu (moguće organizirati večeru u petak navečer, doručak u subotu ujutro, te ručak u povratku u nedjelju popodne).

PRIJEVOZ: Kombijem društva i osobnim automobilima po dogovoru.

NAPOMENA:
S obzirom na epidemiološku situaciju, molimo sve sudionike da se pridržavaju propisanih epidemioloških mjera.
Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete i da ide na vlastitu odgovornost. Voditelj izleta ima pravo izmjene plana izleta uslijed nepredviđenih okolnosti.