Zimska škola visokogorstva

U periodu od 30.-31.1.2020. naše društvo u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar i HGSS-om organizira prvi od dva vikenda zimske visokogorske škole koji će se održati na planini Čvrsnici.

Cilj škole je pružanje temeljnih znanja i vještina za planinarenje u zimskim uvjetima, što uključuje vještine kretanja po snijegu i ledu, te kao priprema za zimske uspone na manje zahtjevne zimske uspone. Uvjet za pristupanje je završena opća planinarska škola, a ovdje se nadograđuju vještine planinarenja zimi i dobra je priprema za zimski alpinistički tečaj.

Škola će se izvesti u vidu praktičnih vježbi i predavanja iz slijedećih oblasti:

• Priprema zimskog uspona
  • Korištenje opreme za zimsko planinarenje
  • Opasnosti zimskog planinarenja
  • Bivakiranje u zimskim uvjetima
  • Organizacija spašavanja i transporta unesrećenog u zimskim uvjetima
  • Praktične vježbe na teme: Kretanje na skijama i krpljama, korištenje cepina i dereza, izrada zimskih sidrišta, kretanje u navezi i osiguranje, procjena opasnosti od lavine, spašavanje i transport unesrećenog u zimskim uvjetima, te izrada bivaka i bivakiranje u snijegu.

Prvo predavanje će se održati 28.1.2021. u prostorijama HGSS-a u Mostarki.

Lokacija izvođenja obuke prvi vikend je na lokaciji planinarskog doma Vilinac. Planiran je i uspon na Veliki vilinac gdje će se također vježbati obrađene tehnike.

Svi polaznici škole obavezni su imati zimsku opremu (prva pomoć, dereze, cepin, kaciga, pojas, prusika, 2-3 karabinera, brile, skije ili krplje za pristup, te opremu za bivakiranje – zimska vreća, bivak vreća ili lagana cerada, deblja podloška, jedno kuhalo na 3 osobe, jedna lavinska lopata na 2 osobe, ruksak preko 50 litara, te ostala planinarska oprema). Potrebna zimska odjeća (vjetrovka, pernata ili deblja jakna, deblje rukavice, potkapa, zimske gojzerice, gležnjaci, zimske hlače, termoaktivni veš). Uz osobnu opremu svi polaznici obuke će ponijeti sa polazišta i zajedničku opremu koju osigurava društvo (užad, snježni klinovi i druga tehnička oprema).

Polazak je u subotu 30.1.2020. u 5:00 sati, ispred stadiona, a prijevoz do Blidinja je kombi vozilom društva. Povratak u Mostar je u nedjelju u večernjim satima.

Cijena za prvi vikend je 30 KM i uključuje prijevoz, korištenje ili noćenje u planinarskom domu i organizaciju. Prijave i uplata akontacija od 20 KM su do srijede 27.1.20120. u 20 sati. Broj prijava je ograničen.

Sve info i prijave na tel. 063/313-940 (Miroslav Mihalj), ili 063/486-909 (Josip Drmać).

Program zimske škole visokogorstva možete preuzeti ovdje.