Vikend za pamćenje na Treskavici

Članovi HPD Prenj 1933 Mostar 10 i 11.10.2020. pohodili su planinu Treskavicu, planinu bogatu izvorima vode. Kaže se koliko je dana u godini toliko izvora ima, a na njoj se nalazi i pet jezera. Pohod kreće iz sela Turovi prema Planinarskom domu “Radovan Bjelica” gdje nas dočekuju ljubazni domaćini, članovi PESD “Runolist 05” Milomir Klepić – Mimo (domar) i predsjednik društva Dragan Golijanin-Cvrle.

Prvi dan je dogovorena pješačka tura do vrha Oblik 1876m, s predsjednikom PD “Trebević” Danom Sikimom i vodičem Altijanom Omerhodžić.

Kružna planinarska tura ide obilježenim stazama kroz prelijepu šumu do skrivenog bisera Zmijskog jezera, nastavlja na Sustavac, Kožljen, Turov stan, Ovčji prolaz, te vrh Oblik 1876m.

Prvi dan, ispunjen cjelodnevnim obilaskom lijepe planine, završavamo ugodnom večerom i druženjem uz pjesmu s domaćinima.

Drugi dan u rano jutro kreće se na kružnu turu od Doma prema Crnom jezeru, na Mali Ljeljen, Hercegovačka vrata, vrh Đevigrad 2034m, vrh Mala Ćaba (Đokin toranj) 2084m, vrh Pašina planina 2070m, Lastva, Konjska vrela, Platno jezero, Veliko jezero, Šišan.

Jedna od najljepših planina BiH je opravdala svoje ime, raznovrsni krajolici bogati vodom, potočići koji žubore kroz šumu, čineći prelijepa jezera, prostrane visoravni, obronci, vrhovi s prelijepim pogledima na mnogobrojne planine, šume, jezera, boje jeseni koje su odmor za oči i energija za tijelo, koje upija cvrkut ptica, šum potoka, smijeh, pjesmu, u pohodu planinom koje traje skoro 10 sati.

Uz predivne utiske planine Treskavice i druženja članova Planinarskih društava “Runolist 05”; “Trebević” i “Prenj 1933” zahvaljujemo se na nezaboravnom vikendu, poželimo dobrodošlicu u Mostar dragim planinarima i do skorog viđenja.

Vedro!