Vikend na Bjelašnici 27. i 28.6.2020.

Vikend koji su pohodili članovi HPD Prenj 1933 na Bjelašnicu je teško opisati riječima, jer svaki trenutak proveden na planini uz ugodno društvo ima priču za sebe. Na poziv PSD Pazarić 15ak članova HPD Prenj 1933 Mostar odlazi na planinu Bjelašnicu. U dolasku kod sela Lokve, predsjednik PSD Pazarić Emir Turčinović osobno dolazi na upoznavanje članova i kao vodič kreće s planinarima na upoznavanje prelijepe planine Bjelašnice. Kružna tura od skoro 8h s pauzama za odmor, slikanje, druženje, kupanje je nešto što je učinilo dan za pamćenje.

Opisati se ukratko može ovako: Lokve, Salihagina bajta, Ramin greb, Šljemena, Lokvanjsko jezero, Bucalovine, Dom Sitnik, Stanari, Stanarske Mrtvanje (katunsko naselje), Vjetrena Vrata, Dom Pogradina… Živopisno, raznoliko, šume, grebeni, cvjetne livade, izvori vode, vidikovci, šetnja uz vesele priče i pjesme, učiniše dan ispunjenim. Predvečer se dolazi do Doma Kraljevac gdje je dogovoreno noćenje članova društva. Uz odlično pripremljenu večeru, grah i roštilj, Sarajevsko pivo, zajedničku pjesmu i ples dan učiniše za pamćenje.

Nedjelja polazak u jutarnjim satima na vrh Hranisava 1964m, s odličnim vodičem Dinom Hasanovićem. Dan koji se čekao s nestrpljenjem zbog dijela planine preko sajle koji se morao proći, nekima prvi uspon preko sajle i upoznavanje s tehnikom prelaska i svladavanja. Odlučnost, hrabrost, povjerenje u kolege s kojima se planinari, sajla je pređena bez ikakvih problema. Drugi dan također ispunjen šarolikom prirodom, bogatstvom koje naša zemlja ima, guste šume, izvori vode, prelijepi vidikovci, kojima se oči i duša odmara. Ukratko: od Doma Kraljevac, preko Djevojačkih stijena, Kradenik, Ravna Kozjača, Sipar, Sajla, Strugovi, Hadžihasanov vrh, Ždrijelo, Ravna Kozjača, Djevojačke stijene…

Vikend prepun doživljaja, novih iskustava, poznanstava, dobrih ljudi, prelijepog krajolika.

Obvezno za posjetiti i doživjeti! Mjesto kojem se vraćamo i preporučujemo!