Transverzalom po krovu Bosne

Planinarski put Bitovnja-Pogorelica-Vranica utemeljen je 1964. godine. Započinje u Kreševu, prelazi preko planina Inča, Lopate, Visočice, Bitovnje, Pogorelice, Zeca i Vranice i završava u Fojnici što ukupno iznosi 70 km. Oni koji ga obiđu osjetit će čudestan spoj raskoši ljepote planinske prirode, svijet biljnih rariteta i endema te bogatstva kulturnog, tehničkog i povijesnog naslijeđa ovog dijela Bosne i Hercegovine. Obilaznicima su na raspolaganju izuzetno komforni planinarski domovi na Lopati (1324 m) i Pogorelici (1222 m), kao i planinske kolibe na Prokoškom jezeru na planini Vranici (1636 m).

Prije odluke o polasku obavezno pogledajte video.

Plan izleta:

1. Dan četvrtak 29.08.2019. // Mostar – Fojnica – Prokoško jezero

Polazak iz Mostara sa stadiona Zrinjski u 09.00 osobnim automobilima. Okupljanje u Kreševu na trgu fra Grge Martića u 12:00. Prevoz do Fojnice autobusom. Uspon sa Tovarišta preko Panja i Stražice do Prokoškog jezera. Smještaj u kolibama.

2. Dan petak 30.08.2019. // Prokoško jezero – Pogorelica

Ustajanje i polazak u 08:00. Uspon do vrha Ločika i nastavak preko Vranice do Zec planine i vrha Smiljeva kosa i dalje do Planinarskog doma na Pogorelici.

3. Dan subota 31.08.2019. // Pogorelica – Lopata

Ustajanje i polazak u 08:00. Uspon na Bitovnju preko Ljeskovika do vrha Čador i dalje do Martinovog groba odakle se staza preko Trebca spušta do Planinarskog doma na Lopati.

4. Dan nedjelja 01.09.2019. // Lopata – Kreševo – Mostar

Ustajanje i polazak u 08:00. Silazak u Kreševo preko najvišeg vrha Inča. Povratak u Mostar.
Detaljan plan na: http://pdbitovnja.ba/bpv/1.pdf

Cijena izleta: 77 KM po osobi, uključuje prijevoz-transfer od Kreševa do Jezernice (iznad Fojnice), spavanje na Prokoškom jezeru, spavanje u domu na Pogorelici i spavanje na Lopati, vodiče, dnevnik i značka transverzale. U svim prenoćištima je osigurana posteljina i pokrivka tako da ne trebate vreće za spavanje.

Prehrana: Na Prokoskom jezeru je moguće naručiti pite za večeru i doručak. Na planinarskim domovima Pogorelica i Lopata je moguće poručiti ručak i doručak (što preporučujem). Svakako bi trebali znati broj osoba za obroke da bi se domaćini mogli blagovremeno opskrbiti.
Cijena pite za večeru i doručak na Prokoškom je 10 KM/osobi. Cijena ručka ili večere na domovima je 7 KM/osobi, a cijena doručka je 5 KM/osobi.

Voda: putem se može točiti voda tako da je potrebno sa sobom nositi 3l vode.

Prijave: Prijave za ovu transverzalu su najkasnije do 15.08.2019. Za prijavu je potrebno navesti: ime i prezime, datum i mjesto rođenja, adresa stanovanja, zanimanje, članstvo planinarskog društva I kontakt telefon.
Također je do 15.08. potrebno izvršiti uplatu 50 %od iznosa, a to je 38,00 KM/ osobi, ostatak ćete uplatiti prilikom dolaska.

Prijave i uplate akontacija najkasnije do 15.08. na broj Bernarda 063/388-183.
Broj prijava: min 15 – max 35 osoba.

Oprema: osobna iskaznica, gojzerice, vjetrovka, 2 duge hlače, više kratkih majica i čarapa, kapa/marama za sunce, kremu za sunčanje, čeonu lampu.

U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

Vidimo se na transverzali.