Planinari HPD Prenj 1933 Mostar u akciji čišćenja divlje deponije na Blidinju

U Parku prirode Blidinje već neko vrijeme raste “rak rana” – divlje odlagalište smeća. Što je najgore s vremenom se izuzetno povećava. To je posljedica neodgovornih vlasnika vikendica, koji čisteći ispred svoga praga, smeće i građevni otpad odlažu pored puta koji vodi do planinarske kuće Munika. Tim putem vrlo često prolaze domaći i strani planinari i zgražaju se prizorom na koji nailaze…

Planinari su već prije poduzimali akcije, čistili, stavljali prepreke, lance, rampe, ali uništivačima prirode to očigledno nije dovoljno da ih spriječi u daljnjem devastiranju prirodnih ljepota.

To nas je ponukalo, a Javni poziv Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša, Hercegovačko-neretvanske županije za sufinanciranje uklanjanja i sanacija divljih odlagališta, bio je dodatni poticaj za pokretanje ekološke akcije.

Tako se skupila mala, ali vrijedna grupica planinara, zasukala rukave i otpočela sa uklanjanjem iz prirode svega što tamo ne pripada.

Našlo se tu i kućanskih uređaja, hladnjaka, dijelova namještaja, plastičnih boca, građevnog materijala, stiropora, svega i svačega… Cilj je bio sve to iz okolne šume pokupiti do puta gdje mogu doći utovarivači i kamioni, te prebaciti na propisani deponij.

U eko-akciji su sudjelovali članovi HPD Prenj 1933 Mostar Mile Šerić, Josip Zeko, Darko Karačić, Zoran Dragoje i koordinator projekta sanacije Dragan Trboglav.