Nek’ nas osvoje vrhovi Čvrsnice

Čvrsnica Challenge

Posljednji dan rujna i prvi dan listopada provedimo na Čvrsnici penjući sve vrhove Čvrsnice preko 2000 metara nadmorske visine. Tura podijeljena u dva dana izazovnog planinarenja, duga oko 50 kilometara sa ukupno skupljenom elevacijom od preko 3000 metara i usponom na petnaest vrhova Čvrsnice: Pločno 2.228, Kota 2219, Kota 2182, Veliki Jelinak 2.170, Kapci 2.156, Kota 2154, Kota 2119, Veliki Vilinac 2.117, Ćuprija 2.101, Kota 2093, Kota 2065, Peštibrdo/Ploča 2.039, Drinjača 2.038, Kota 2038, Velika Oštrovača 2.020.

Dakle, samo za okorjele planinarske entuzijaste.

Plan izleta:

• 29.09. (Petak) okupljanje u poslijepodnevnim i večernjim satima u planinarskoj kući Munika, gdje vršimo pripreme i dogovore za planiranu planinarsku turu. U Munici ima mjesta za 12 osoba, ostatak se može smjestiti u šatorima oko Munike.
  • 30.09. (Subota) rani polazak od planinarske kuće Munika prema skijalištu od kud se penjemo na Mali i Veliki Vilinac te dalje na Drinjaču i Veliku Oštrovaču, a nakon tog preko Peharovih stanova idemo na Pestibrdo i vrh Ploča gdje postavljamo kamp za bivakiranje. Na ovom dijelu prelazimo oko 25 kilometara planinarskih staza i akumuliranih oko 2000 metara nadmorske visine.
  • 01.10. (Nedjelja) rano ustajanje i polazak sa Pestibrda na “greben” Pločna, gdje penjemo Veliki Jelinak i dalje vrhove i kote kako nam slijedom dolaze, nakon čega se preko Borićevca spuštamo u Masnu Luku, a naš konačni cilj je planinarska kuća Munika. Posljednjeg dana ćemo preći dodatnih 25 kilometara grebenske staze i akumuliranih oko 1000 metara nadmorske visine.

Na turi je potrebno imati minimalno 3 litra vode, dodatnu nadopunu imamo prvog dana na domu Vilinac i podno Pestibrda na Ledenom jezeru. Drugi dan nadopunu vode možda budemo imali na vojnom objektu na Pločnom ako nam vojnici ustupe nešto vode, dakle ovaj izvor vode nije 100% zagarantiran, tako da će trebati biti racionalan sa potrošnjom vode. Što se tiče spavanja, zbog zahtjevnosti ture, a da si maksimalno rasteretimo leđa, preporučujemo najrudimentarniji oblik noćenja u planini, a to je bivakiranje, dakle boravak pod otvorenim nebom u planinarskim vrećama uz umotavanje u bivak vreće, vreće za smeće, astro folije ili pokrivanje pod ceradu. Nošenje šatora može biti preporuka, ali računajte da je šator dodatna kilaža na vašim leđima, koju sami ili sa partnerom morate nositi. Jednu noć se može “pregrmiti” pod otvorenim nebom. Ovo vrijedi isključivo ako vremenska prognoza za te dane bude bez padalina, u slučaju da padaline tijekom noćenja budu zanemarive ili male, sami odlučite sto ponijeti za boravak u noći.

Tura je namijenjena isključivo aktivnim članovima planinarskih društva, i to onima koji već u svojim nogama imaju zahtjevne planinarske višednevne ture po Prenju i Čvrsnici u 2023 godini i koji poznaju planinu Čvrsnica kako bi se u slučaju odustajanja tijekom ture samostalno mogli vratiti do planinarske kuće Munika.

Broj mjesta je ograničen na 20 sudionika. Prijave na sljedećoj poveznici – PRIJAVA

Voditelji izleta: Marko Kožul i Ivan Leženić
Kontakt telefon 063 487 426