Mostarska Bijela – ugodno i korisno

Bijela-6.JPG U sklopu Planinarske škole koju organizira naše društvo protekli vikend je održan izlet u Mostarsku Bijelu. Iako su u cijeloj zemlji najavljivane obilne padavine, mi smo ipak odlučili krenuti u nadi da će nas kiša zaobići. Ovaj put ipak hrabrost, a ne ludost. Zajedno s voditeljem škole 20 polaznika imalo je priliku proći ovu stazu i doživjeti jedan dio ljepote na obroncima Prenja.
U početku smo se kretali gornjom stazom koja vodi prema Grabovčićima s koje smo skrenuli lijevo za Glogovo dok se ona ravno nastavlja za Grabovčiće i dalje za Lupoglav, Galic i za čas ste u srcu Prenja. Gornja staza je jako zarasla, čemu je mogući razlog moderno planinarstvo i biranje lakšeg puta pri čemu se većina izletnika kreće kroz potok prema pećini. Ovaj put mi smo odlučili zasukati rukave i uraditi nešto korisno za sve planinare. Uz laganu kišicu (ako se može i tako nazvati) koja nas je pratila skoro čitavim putem polaznici škole su radili na čišćenju gornje staze. Na mjestima se gotovo i nije mogao nazrijeti put, pogotovo jer se grabovina nakon obilnih kiša koje su padale ovih dana jako razrasla. Nakon satak i po’ do dva šetnje kroz zaraslu stazu sišli smo u potok iz kojega smo laganim usponom krenuli prema prvim prevjesnim stijenama gdje sno kratko predahnuli kako bismo se okrijepili, nakon čega smo nastavili dalje prema pećini. Dolazak i sam ulazak u pećinu svaki put iznova iznenadi i podsjeti nas na nedodirljivost i čudesnost prirode. Lagano ubrzavamo korak jer imamo osjećaj da bi lagana kišica mogla prerasti u nešto jače.
Pri povratku se i mi krećemo linijom manjeg otpora, kroz potok, a stazu ostavljamo u puno boljem stanju od onog u kojem nas je dočekala. Pošto se par puta spominjalo čišćenje i održavanje staze za Lupoglav preko Grabovčića ovo neka bude uvodna priča u sve to. Sredinom 6. mjeseca naše društvo će organizirati radnu akciju čišćenja i markiranja staze za Lupoglav, pa ovom prilikom pozivamo sve zainteresirane planinare, planinarska društva i sve one koji su na bilo koji način povezani s prirodom da se odazovu ovoj akciji, jer na kraju kako planina tako i planinarske staze pripadaju svima nama i na nama je da ih održavamo i pazimo na njih.
Detaljnije informacije o akciji objavit ćemo naknadno a sve prijave i upite možete slati na e-mail adresu hpdprenj@gmail.com
Ps. U prilogu ipak slike o tome kako nam je bilo jer govore više od riječi.
[print_gllr id=2542 display=short]
Tekst i fotografije: Josip Drmać