Lupoglav

Memorijalni uspon “Lupoglav 2019”

Društvo za vikend 16. i 17.2.2019. za svoje članove organizira uspon na vrh Lupoglav (2102 mnv), na planini Prenj. Na uspon se ide zajedno u organizaciji sa Planinarskim savezom FBiH, pri čemu će se položiti cvijeće i odati počast na grobovima stradalim alpinistima u Barnom Dolu.

Za ovaj uspon potrebna je zimska oprema, dogovorene naveze i oprema za noćenje u zimskim uvjetima. Prijevoz kombijem društva do mostarske Bijele gdje je prijava sudionika i parking za vozila.

Za prijave i informacije možete se javiti voditelju Bojanu Prkiću na tel. 063/348-963.

NAPOMENA:
Prijavom učesnici prihvaćaju uvjete uspona od strane organizatora i preporuke od strane vođe uspona i članova GSS-a. Svi učesnici se penju na vlastitu odgovornost!

PLAN MEMORIJALNOG USPONA NA “LUPOGLAV 2019”

SUBOTA 16. 2. 2019.

• 09:00 – 09:45 Prijava učesnika i upoznavanje sa planom Memorijalnog uspona kod parkinga na ušću (mostarske) Bijele u akumulacijsko jezero (prijemni šator), preuzimanje akreditacija i učesničkog materijala
  • 09:45 – 10:00 Pozdravno obraćanje predsjednika PS FBiH Ermina Lipovića i obraćanje vođe uspona
  • 10:00 – 16:00 Uspon do kampa u Barnom dolu sa odmorom u napuštenom selu Grabovčići (650 mnv)
  • 16:00 – 19:00 Postavljanje kampa kod spomen grobova Ilije Dilbera i Milorada Stjepanovića
  • 19:00 – 21:00 Međusobno druženje i razgovori o planovima
  • 20:00 – 06:00 Spavanje

NEDJELJA 17. 2. 2019.

• 06:00 – 06:50 Ustajanje, doručak i pripreme za uspon
  • 06:50 – 07:05 Prigodni spomen na poginule alpiniste kod spomen grobova
  • 07:05 – 07:15 Upute za uspon i konzultacije
  • 07:15 – 13:00 Uspon na Lupoglav, zajedničko fotografiranje (oko 11 sati) i povratak u kamp (pojedinačno zadržavanje na vrhu Lupoglava maksimalno 30 minuta)
  • 13:00 – 14:00 Pakovanje opreme, ručak
  • 14:00 – 17:00 Povratak

TEŽINA USPONA:

Uspon na Lupoglav se kvalificira kao zahtjevna visokogorska tura, s elementima penjanja u ledu kod završnog djela (s nagibom oko 40 stupnjeva). Postoji potencijalna opasnost od lavina.

POTREBNA OPREMA:

1. Cepin
  2. Dereze
  3. Uže (kolektivno, već prema dogovorenim navezama)
  4. Kvalitena zimska bivak oprema
  5. Ostala oprema za planinarenje u zimskim uvjetima

PRENJSKA TRAGEDIJA

Na padinama Prenja, jednog od njegovih najmarkantnijih vrhova, Lupoglavu, poginuli su naši alpinisti Ilija Dilber, Milorad Stjepanović i Zijah Jajatović. Oni su svoje živote izgubili nakon prvog uspješnog preskijavanja Prenja i prvog poznatog zimskog uspona na Lupoglav. Nažalost, sreća ih je napustila negdje između 13. i 14. februara pri povratku s vrha, kada su se izgubili u gustoj magli. Što se sve događalo i kako su izgledali njihovi posljednji trenuci, tajna je koja će zauvijek ostati zapisana u prenjskoj bjelini. Ipak, nađen je njihov fotoaparat iz kojeg je izvađen i razvijen crno bijeli film. Fotografije pokazuju da su vrh popeli sva trojica. Nisu imali vremena za radovanje, već ih je bila opkolila gusta magla i valjalo je hitno krenuti nazad. Nažalost, jedan od tih koraka bio je pogrešan. Iako su otišli vrlo mladi, oni su ostavili značajan trag u bosanskohercegovačkom planinarstvu i alpinizmu. Njima u čast planinari tradicionalno organiziraju memorijalni uspon na Lupoglav od 1971. godine.