Izlet na Prokletije

HPD Prenj 1933. Mostar, u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar, za članove društva organizira višednevni izlet na planinski masiv Prokletije u razdoblju od 11.8 do 15.8.2022 godine.
U okviru planirane ture posjetiti ćemo tri nacionalna parka (NP Prokletije, NP Theth i NP Valbona) te dva vrha Maja Harapit (2.218 mnv) i Zla Kolata (2.534 mnv).

N.P. Prokletije u Crnoj Gori krase dvije prelijepe doline Grebaja i Vusanje te bezbroj strmih i oštrih vrhova koji predstavljaju pravi izazov za planinare.

N.P. Theth u sjevernoj Albaniji je skriveni planinski raj, te istoimena dolina s kristalno čistom rijekom okruženom sa više vrhova visokih preko 2.300 mnv koji vas ne mogu vas ostaviti ravnodušnim.

N.P Valbona je još jedan dragulj u sjevernoj Albaniji koji vrijedi posjetiti te sa istoimenom rijekom predstavlja još jednu oazu u albanskom dijelu Prokletija.
Ova tri nacionalna parka međusobno se nadovezuju tako da je cijela tura osmišljena kao kružna tura sa noćenjima u različitim mjestima (dva noćenja u Vusanju u Crnoj Gori te po jedno noćenje u Thethu i Valboni u Albaniji). Predviđeno vremensko trajanje planirane rute od približno 70 km iznosi tri dana te je za izlet potrebna iznimno dobra kondicijska planinarska priprema.

Plan izleta

11.8.2022. godine, četvrtak
Polazak iz Mostara u 9 h sati sa parkinga nogometnog stadiona Zrinjski. Putujemo prema Crnoj Gori, preko Nikšića i Podgorice te koncem dana dolazimo u mjesto Gusinje odnosno u dolinu Vusanje odakle je planiran početak utvrđene planinarske ture.Smještaj u Vusanju je predviđen u lokalnom eko katunu uz osiguranu večeru.

12.8 2022. godine, petak
Predviđeni start iz Vusanja planiran je u 6 h sati (ustajanje i doručak u 5h 30 min).
Smjer kretanja: Vusanje (980 mnv), dolina Ropojane, Runices prevoj Pejas (1.702 mnv), Maja Harapit (2.218 mnv), prevoj Pejas, Theth (745 mnv).
Dužina staze je oko 26 km sa visinskim usponom oko 1.400 mnv u trajanju od 10 do 11 h. Na stazi postoji jedan izvor vode u dolini Runices
Po dolasku u Theth, organiziran je smještaj u gostinjskoj kući, te je predviđen kratki obilazak Theta kao i noćenje u samom mjestu.

13.8.2022. godine, subota
Predviđeni polazak iz Thetha planiran je u 7h (ustajanje i doručak u 6h 30 min).
Smjer kretanja: Theth (745 mnv), prijevoj Valbones (1.759 mnv), Valbona (925 mnv).
Dužina staze je oko 18 km, ukupni uspon 1.068 mnv u trajanju približno 7h do 8h.
Na stazi postoji više izvora vode. Po dolasku u Valbone osiguran je smještaj u eko katunima, te je predviđen kratki obilazak samoga mjesta.

14.8.2022.godine, nedjelja
Predviđeni polazak iz Valbonea planiran je u 6h 30 (ustajanje i doručak u 6h).
Smjer kretanja: Valbona (925 mnv), prijevoj Perselopit (2.039 mnv), Zla Kolata (2.534 mnv), prijevoj Persolopit, prijevoj Borit (1.790 mnv), katun Zarunice (1.580 mnv),Vusanje(980 mnv).
Dužina staze je oko 25 km, ukupnog uspona oko 1.750 mnv u trajanju približno 10 do 11 h.
Na stazi postoji jedan izvor vode kod katuna Zarunice. Po dolasku u Vusanje osiguran je smještaj u eko katunima s uključenom večerom.

15.8.2022.godine, ponedjeljak
Planirani polazak iz Vusanja predviđen je u 7h 30 (ustajanje i doručak u 7h). U povratku je planirana posjeta prijestolnici Crne Gore Cetinju i planini Lovćen (dolazak u Mostar u večernjim satima).

Oprema:
Standardna planinarska odjeća i obuća za višednevni boravak u planini (flis, vjetrovka, pernata jakna, kapa, rukavice) te zaštita od kiše i sunca, štapovi, spremnici za vodu (min 3 litra), čeona lampa ,prva pomoć, osobna higijena…

Vreću za spavanje nije potrebno nositi (u smještajima je osigurana posteljina).

Hrana i piće
U sklopu noćenja u smještajima imamo osiguran zajednički doručak za sva četiri dana te dvije večere u Vusanju. Potrebno ponijeti hranu za ručak na dnevnim turama, dok u smještajima u Thethu i Valboni hranu možete naručiti po želji ili obaviti kupnju u lokalnoj trgovini.

Prijave
Zbog ograničenog smještajnog kapaciteta maksimalni broj prijavljenih je 20 osoba
Prijavu možete izvršiti na PRIJAVA, a uplatu akontacije od 100 km možete obaviti u prostorijama društva najkasnije do 27.7 2022. godine
U slučaju odustajanja akontacija se ne vraća osim ako ne pronađete adekvatnu zamjenu
Sve ostale informacije možete dobiti pozivom na brojeve:

063/ 109 220 Anela Šetka
063/ 717 495 Krunoslav Šimić

Cijena izleta:
Cijena izleta iznosi 200 KM i ista uključuje dva noćenja sa doručkom i večerom u Vusanju, jedno noćenje sa doručkom u Thethu, jedno noćenje sa doručkom u Valboni, boravišnu pristojbu, organizaciju i vođenje izleta. Prijevoz je osiguran osobnim vozilima i kombijem društva po dogovoru. Osobe u jednom vozilu dijele troškove prijevoza .

Napomena:
Za prelazak granice u Crnu Goru i u Albaniju obavezno ponijeti odgovarajuće putne isprave (BH/HR putovnice, BH/HRV osobne iskaznice). Novčana valuta u Crnoj Gori je euro, a u Albaniji albanski lek (u albanskim mjestima Theth i Valbona plaćanja također možete obavljati u eurima).
Odazivom na izlet svaki sudionik potvrđuje kako ispunjava sve psihofizičke i zdravstvene uvjete za sigurno sudjelovanje, te prihvaća ugovoreni program izleta, upute vodiča te kako ide na vlastitu odgovornost.
Voditelji izleta imaju pravo na izmjenu plana uslijed nepredviđenih okolnosti.