Izlet na Maglić

HPD Prenj 1933. Mostar i Stanica planinarskih vodiča Mostar organiziraju izlet na Maglić sa noćenjem na Prijevoru i Trnovačkom jezeru.
Izlet će biti organiziran u dvije grupe i popeti ćemo se na Maglić različitim smjerovima.
Pored najvišeg vrha Bosne i Hercegovine u Nacionalnom parku se nalazi i prašuma Perućica, jedna od posljednjih očuvanih prašuma u Europi.

Izlet je, ovisno o zahtjevnosti ture, organiziran u dvije grupe.

Plan puta grupa A
U petak 04.08.2023. godine u popodnevnim satima polazimo iz Mostara i vozimo se do Prijevora gdje ćemo noćiti, ovisno o dogovoru i dostupnosti, u katunima ili u šatorima.
Subota, 05.08.2023. godine krećemo na uspon na Maglić tzv. Banjalučkim smjerom neki ga još zovu i Crni smjer. Nakon uspona silazimo Poštarevim putem do Lokve Dernečište i potom slijedi pješačenje do Prijevora. Ukoliko budemo imali više vozila odvesti ćemo jedno auto do Lokve Dernečišta i nakon silaska prebaciti ćemo vozače da odu po vozila i svi se vraćamo na Prijevor te krećemo prema Trnovačkom gdje ćemo postaviti kamp s drugom grupom.
Na ovoj turi uz standardnu planinarsku opremu i opremu za noćenje obavezno je ponijeti i kacigu.
Nedjelja 06.08.2023. godine u jutarnjim satima spremamo naš dio kampa i krećemo sa Trnovačkog jezera prema Trnovačkom Durmitoru preko Ordenog dola i Trzivke. Ukoliko ekipa bude raspoložena za nešto više možemo se uputiti i do nekih vrhova Volujka ?! Nakon toga slijedi povratak na Trnovačko jezere preko katuna Rudinske kolibe. Ovisno o tome koliko će vremena ostati možda se stignemo okupati i osvježiti na jezeru i poslije toga krećemo prema Prijevoru i vozimo se za Mostar.
Grupa A pa će imati i kondicijski i tehnički zahtjevnu turu te se ne preporučuje osobama koje psihofizički nisu spremne i nemaju iskustva u penjanju po stijeni ili imaju strah od visine.
Prijave za grupu A – Prijava A

Plan puta grupa B
Subota 05.08.2023. godine je planirana za prijevoz iz Mostara do NP Sutjeska, kraći turistički obilazak spomenika i vidikovca u Nacionalnom parku Sutjeska, te planinarsku turu do Trnovačkog jezera (cca. 2h) i postavljanje kampa.
Polazak je u subotu, 05.08.2023. godine, u 07:00 kod stadiona HŠK Zrinjski, a prijevoz je vlastitim automobilima.
U nedjelju, 06.08.2023. godine planiran je uspon na Maglić (2.386 mnv), najviši vrh Bosne i Hercegovine (cca 3,5h u jednom smjeru), povratak na Trnovačko jezero, raspremanje kampa i povratak prema Mostaru u poslijepodnevnim satima.

Grupa B ima srednje zahtjevnu planinarsku turu i nije potrebna dodatna tehnička oprema, osim osobne i opreme za noćenje (šator, vreća, podloška) hrana, voda te zaštita od vjetra, komaraca i sunca. Na Trnovačkom jezeru voda se može nadopuniti.
Prijave za Grupu B- PRIJAVA B

Cijena izleta je 30 KM za članove društva i 40 KM za ostale i uključuje organizaciju i vođenje, ulaznice u Nacionalne parkove i boravišnu taksu na Trnovačkom jezeru.
Troškovi prijevoza nisu uključeni u cijenu i dodatno će se naplaćivati na licu mjesta.
Obzirom da ulazimo na teritorij Crne Gore ponijeti i osobni dokument sa sobom.

Ostale informacije kod voditelja izleta: 063 934 131 – Ivan.

Odzivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje u njemu, da prihvaća program izleta, da pristupa na osobnu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.