Izlet na Kučke planine (Crna Gora)

HPD Prenj 1933. Mostar u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira izlet na Kučke planine, Crna gora, u razdoblju od 22.9. do 24.9.2023. godine.

Kučke planine (ili Žijovo) su smještene u središnjem istočnom dijelu Crne Gore prema granici sa Albanijom kao produžetak masiva Prokletija pa sve do Komova, a oivičene su kanjonima rijeke Cijevne i Morače.
Južni dio ovog prostora čini kraška visoravan Kučka korita, dok prema sjeveru dominiraju kraške vrleti sa pašnjacima i dominantnim planinskim vrhovima. Među mnogobrojnim vrhovima 15 ih je viših od 2.000 mnv.
Najviši vrh je Surdup 2.184 mnv a svojom markantnošću se ističu vrhovi Pasjak 2.051 mnv, Štitan 2.172 mnv, V.Maglić 2.142 mnv, Vila 2.093 mnv….
U podnožju ovih vrhova nalaze se i dva prelijepa lednička jezera, Bukmirsko 1.443 mnv i Rikavičko 1.313 mnv.Oba jezera obiluju biljnim i životinjskih svijetom te su u ljetnim mjesecima pogodna za kupanje.
Kučke planine ili Kučka krajina su također vjekovno katunište jednog od najstarijih crnogorskih plemena Kuča po kojima je ovaj masiv i dobio ime.

PLAN IZLETA

• Petak, 22.09.2023. u 8:00 h, polazak iz Mostara ispred stadiona HŠK Zrinjski. Smjer kretanja Mostar, Nikšić, Podgorica, Medun, selo Mokra (1.500 mnv) uz usputna stajanja radi kupovine hrane i odmor.
    Dolazak u selo Mokra u popodnevnim satima, smještaj u katunima. Ostatak vremena tko želi može iskoristiti za šetnju do visoravni Širokar ili za jahanje
    brdskim konjima u pratnji domaćina (20 eura po osobi).
    Zajednička večera po dogovoru i noćenje.
  • Subota, 23.9.2023 u 7:00 h Polazak na uspon na vrhove Surdup 2.184 mnv i Štitan 2.172 mnv. Polazna točka je Bukmirsko jezero 1.443 mnv. Do vrha je potrebno oko 5 sata hoda,staza tehnički nije zahtjevna dok je kondicijski
    srednje zahtjevna.
    U povratku odmor i kupanje na Bukmirskom jezeru ako vrijeme dozvoli. Povratak u katune, zajednička večera po dogovoru i druženje.
  • Nedjelja, 24.9.2023 u 7:00 h Polazak na uspon na vrh Maglić 2.142 mnv. Trajanje uspona do vrha je oko 3 sata. U povratku planiramo silazak na Rikavičko jezero 1.313 mnv te povratak prema katunima. Pakiranje opreme i polazak
    prema Mostaru u popodnevnim satima.

Cijena izleta iznosi 110 KM za planinare članove planinarskih društava, a 130 KM za one koji nisu članovi planinarskih društava. Akontacije i prijave u iznosu od 60 KM se uplaćuje najkasnije do 20.09.2023. godine (srijeda) na sastanku društva. Broj mjesta je ograničen na 20 osoba.
Redoslijed prijava se upisuje prema vremenu uplate – PRIJAVA
U cijenu su uračunati troškovi noćenja, prijevoza, organizacije i vođenja izleta. Prijevoz je osobnim automobilima. Vozači osobnih automobila ne plaćaju troškove prijevoza. Katuni gdje ćemo biti smješteni imaju kuhinju opremljenu svim aparatima, kupatilo i dvije sobe sa ležajevima (vreće za spavanje nisu potrebne), a moguće je i naručiti i obrok Na turi je hrana iz ruksaka. Pored važećih putnih isprava ne zaboravite ponijeti eure koji su službeno platežno sredstvo u Crnoj Gori.
Voditelji izleta su Krunoslav Šimić i Anela Šetka 063 109 220

Odzivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje kako ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje u njemu, prihvaća program izleta, pristupa na osobnu odgovornost, te u skladu s planinarskom etikom se pridržava plana izleta, odluka i uputa vodiča.