Izlet na Komove, Crna Gora

HPD Prenj 1933 Mostar u suradnji sa SPV Mostar organizira izlet na Komove u periodu od 30.07.2021 – 01.08.2021.

PLAN IZLETA

30.7.2021. u 16:00h polazak iz Mostara ispred stadiona HŠK Zrinjski. Nakon duže vožnje dolazimo do visoravni Štavne, početne točke uspona, koja se nalazi na 1800 mnv i smještaj u planinarskom ambijentu Kobil Dol. Noćenje.
31.7.2021. rano u jutro, polazak na Kučki Kom (2.487mnv) najveći vrh Komova. Do vrha je potrebno do 5 sati hoda. Dvije trećine staze čini lagani uspon, posljednja trećina je dosta stjenovita i zahtjevnija. Svi oni koji zbog kondicijskih i drugih zahtjeva neće penjati Kučki Kom mogu ostati na visoravni Štavna i uživati u autentičnosti okružja. Navečer je predviđeno druženje uz zajedničku večeru tipičnu za Komove, koju će pripremiti naš domaćin.
01.08.2021. rano u jutro polazak na Vasojevićki Kom (2.460 mnv),do vrha je potrebno cca 2h za sve one koji se nisu umorili od prethodnog dana. Kratko zadržavanje na vrhu i spuštanje u smještaj i put prema Crnogorskoj obali, kako bi razmijenili dojmove i relaksirali u moru naša tijela. Povratak u Mostar u kasnim večernjim satima

Cijena izleta iznosi 120 KM za planinare članove planinarskih društava. Akontacije i prijave u iznosu od 50 KM se uplaćuje najkasnije do 23/7/2021, broj mjesta ograničen na 20 osoba.
U cijenu su uračunati troškovi noćenja, prijevoza, organizacije i vođenja izleta, te zajedničke večere. Prijevoz je kombijem društva i osobnim automobilima. Katun gdje ćemo biti smješteni ima ležajeve (vreće za spavanje nisu potrebne), vodu (ispred katuna) i struju, a moguće je i naručiti domaći obrok. Cijena doručka je 5 €. Pored važećih putnih isprava (test i potvrde za Covid nisu potrebne) Ne zaboravite ponijeti eure koji su službeno platežno sredstvo u Crnoj Gori.
Voditelj izleta je Ana (063/348-548), Josip (063/495-821).

Potrebna oprema: planinarske cipele, presvlak (majica i/ili potkošulju za presvući se na vrhu), sunčane naočale, šešir, kapa, rukavice, vjetrovka ili tanja jakna dugih rukava, flis, krema za sunčanje, hrana iz ranca i 3 -4l vode za jedan dan, komad prusike.

Komovi

Planina Komovi je jedna od tri najimpresivnija planinska masiva Crne Gore i Dinarskog planinskog luka. Prostiru se uz granicu sa Albanijom, između najudaljenijih uzvodnih dijelova toka rijeke Lima na istoku i Tare na zapadu. Planinski masiv Komova je sa svih strana pokriven prostranim visoravnima, prosječne nadmorske visine od 1900 metara, a vrhovi Komova su okruženi opasnim grebenastim usjecima. Planina Komovi svakoga opčinjava svojim raznovrsnim prirodnim ljepotama, bogatstvom flore i faune i brojnim spomenicima kulture, crkvama i manastirima. Kada se nađete u carstvu bukovih i četinarskih šuma iznad kojih se uzdižu gorostasni Komovi, ostajete bez riječi. Komovi su zaista nestvarni i predstavljaju izazov za svakog planinara. Sigurni smo da ove veličanstvene planine nikoga neće ostaviti ravnodušnim, ko jednom dođe vratiće se ponovo kad-tad.

Odzivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje u njemu, da prihvaća program izleta, da pristupa na osobnu odgovornost, te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.