Izlet na Biokovo – planinarsko sklonište Pakline

Uhvatimo dašak proljeća u čarobnim šumama borova Biokova.

Planinarsko društvo HPD Prenj 1933. Mostar, u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar, organizira izlet za građanstvo na Biokovo. Izlet je planiran za nedjelju, 26.03.2023. godine.

Ovo izdanje izleta vodi nas do dobro poznatog malog turističkog mjestašca na Makarskoj rivijeri, Brela. Izlet započinjemo u „zaselku“ Gornji Kričak iznad Brela od kud se „hvatamo“ dijela stare Napoleonove ceste koja je građena tijekom 1810. a koja je imala za cilj povezati čitavu Dalmaciju. Mi naš izlet dalje nastavljamo do Nevistine stine – skup zanimljivih stijenskih formacija za koje se veže zanimljiva legenda. U ona vremena, bila jedna djevojka koja se htjela udati za mladića iz Primorja. I sve bi to bilo super da njena majka nije imala prigovore na njen izbor. Ukratko, nakon što je svadbena povorka krenula put mora, majka je dobacila mladoj: “Kad more ugledala, dabogda se okamenila!” I eto ga, majčina kletva dobro je funkcionirala i cijela svadbena povorka ostala je okamenjena na mjestu koje se danas zove Nevistina stina. Nakon „Nevistinih stina“ spuštamo se u šumu borova, „opasnog“ naziva Pakline koja će nas pratiti ostatak izleta. Za „Pakleno“ ime ovog lokaliteta zaslužna je smola Paklina koja se dobivala iz crnog bora, a koristila se intenzivno za premazivanje brodova i njihovu zaštitu od utjecaja morske vode. Najčešće se vadila urezivanjem borova iz kojih bi zatim istjecala smola.

Šuma borova odvest će nas do našeg konačnog odredišta, planinarskog skloništa Pakline, koje je smješteno na rubu litice i podsjeća na stari vagon. Izgradila ga je ekipa iz Planinarskog društva „Pozjata“ iz Brela i Planinarske udruge Dinaridi iz Splita, a tu ćemo napraviti našu glavnu pauzu za ručak, odmor, naslikavanje i druženje uz prelijepe poglede na Brela, makarsku rivijeru i Jadransko more.

Nakon odmora, planinarski puteljak nas opet vodi u zelenu bajku borova sve do još jednog prirodnog fenomen, a to je Šuplja stina, zvana još i Biokovsko oko. Šuplja stina u suštini je upravo ono što joj ime i kaže, procjep u kamenu kroz koji se vide Brela i okolni akvatorij.

Sve u svemu jedan prelijep planinarski izlet za lagani ulazak u proljeće, tura je duga oko 9 kilometara, a izlet će sa pauzama trajati oko 5 do 6 sati gdje ćemo ukupno skupiti oko 800 metara uspona.

Usput jedan link na kojem možete pogledati fotografije i video sa izleta: VIDEO PAKLINE

POLAZAK: nedjelja 26.03.2023. godine u 08:15 sati ispred stadiona HŠK Zrinjski. Doći 15 minuta prije polaska zbog organizacije prijevoza (oni koji žele prisustvovati nedjeljnom misnom slavlju, to mogu učiniti na ranoj misi u 07:00 sati). Prijevoz je organiziran autobusima (zbog prelaska granice ponijeti valjane putne isprave).

POVRATAK: u večernjim satima istog dana.

POTREBNA OPREMA: preporučljivo planinarske cipele (gležnjače, gojzerice), mogu i sportske tenisice, vjetrovka, ruksak, toplija slojevita odjeća (dukserica), planinarski štapovi, kapa, zaštitu od sunca i vjetra, presvlak. Ponijeti hranu za jedan dan (ubaciti koju voćku i čokoladicu) i 2 – 2,5 l vode.

Trajanje ture, 5 do 6 sati.

Cijena izleta je 30 KM za članove planinarskih društava, a 40 KM za ostale, i uključuje organizaciju izleta, prijevoz i vođenje.

Molimo uplate izvršiti srijedom na sastanku Društva koji se od 20:00 sati održava u zgradi HGSS. (zgrada „Mostarka“), krajnji rok za uplate je srijeda 22.03.2023. godine.

Prijaviti se možete ovdje PRIJAVA

Informacije kod voditelja izleta – Ivan 063/487-426.