Ćakin memorijal 2020 – Hajla

Hajla je planina u sklopu planinskog masiva Prokletija nedaleko od mjesta Rožaje u Crnoj Gori. Leži između rugovskog kanjona i izvorišta rijeke Ibar. Najviši vrh je 2403 metra. Planina obuhvata i nešto izdvojenu Ahmicu visine 2272 m.

Memorijal se održava svkog siječnja u spomen na stradalog planinara Safeta Mavrića-Ćaku koji je stradao upravo na ovoj planini 7.1.1997. godine i jedan je od najmasovnijih zimskih uspona u regiji.

Naša devetočlana ekipa iz Mostara krenula je u 6 sati u jutro kombijem društva, te putem preko Bileće, Podgorice, Kolašina i Berana stižemo negdje oko 14 sati u Rožaje (1000 m.n.v.). Iz Rožaja se dalje, zbog lošeg makadamskog puta, do sela Bandžov (1500 mn.v.) ne može bez boljeg terenskog vozila, ili vojnog kamiona koji mi u ovom slučaju imamo osiguranog od strane organizatora uspona.

U selu se smještamo pred večer u jednu od drvenih koliba koje ovdje imaju vlasnici sa Kosova. Naš domaćin je Maljo i prvi put iznajmljuje. Kuća ima rasvjetu i peć na drva i tu završava sva dodatna oprema. U prizemlju je toplo a na katu treba zimska vreća. Ipak da neko ne pomisli da nam je bilo loše, u kući je prava topla atmosfera uz dobru ekipu, sofru itd. Večernje sate provodimo poslije sa planinarima iz regije u domu kulture Dermando gdje se svako malo sretne poznato lice sa ranijih druženja. Uspon slijedeće jutro službeno kreće u 9 sati ispred planinarskog doma Grope (1900 m.n.v.), a mi do istog mjesta od Bandžova imamo približno sat i 30 min. pješačenja.

Nakon okrijepe u domu krećemo na uspon u dugoj koloni i bez većih poteškoća većina izlazi na vrh u vremenu od 2 do 3 sata. Uspon je u prvom dijelu dosta strm, a potom se hoda srednje oštrim grebenom do vrha. Prva grupa planinara je počašćena lijepim pogledom, međutim vrlo brzo planinu obavija oblak. Sa vrha se lijepo vidi ostatak ostatak Prokletija sa najvišim vrhom Maja Jezerce.

Organizator je po povratku u domu osigurao kuhani obrok i čaj za sve sudionike. Mi nastavljamo pješačiti do Bandžova gdje istu večer opet imamo druženje u Dermandu. Nedjelja je rezervirana za povratak, ali ovaj put krećemo ipak malo kasnije. Istim putem putujemo nazad pošto je prema svim savjetima lokalaca najbolji.

Informacije za organizaciju:
Mostar-Rožaje približno 380 km (6 sati vožnje), Rožaje-Bandžov 40 min vožnje, kontakt osoba-organizator (Feka) tel. +382 67 285 393, kontakt za smještaj u kolibi (Isljam) tel. +382 68 268-895. dom kulture Dermando tel. +382 67 510-999. Noćenje u kolibi 5 eura noć, prevoz kamionom 5 eura. Zbog velikog interesa potrebno sve rezervirati bar mjesec ranije. Za uspon je potrebna oprema za zimske uspone iako ovaj put zbog manjeg snijega i lijepog vremena nije korištena.