Transverzalom po krovu Bosne

HPD Prenj 1933. Mostar u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira višednevni izlet planinarski putom Bitovnja-Pogorelica-Vranica. Ovaj put utemeljen je 1964. godine. Započinje u Kreševu, prelazi preko planina Inča, Lopate, Visočice, Bitovnje, Pogorelice, Zeca i Vranice i završava u Fojnici što ukupno iznosi 70 km. Oni koji ga obiđu osjetit će čudesan spoj raskoši ljepote planinske prirode, svijet biljnih rariteta i endema te bogatstva kulturnog, tehničkog i povijesnog naslijeđa ovog dijela Bosne i Hercegovine. Obilaznicima su na raspolaganju izuzetno komforni planinarski domovi na Lopati (1324 m) i Pogorelici (1222 m), kao i planinske kolibe na Prokoškom jezeru na planini Vranici (1636 m).

Prije odluke o polasku obavezno pogledajte video.

Plan izleta:

1. Dan četvrtak 30.06.2022. // Mostar – Fojnica – Prokoško jezero
Polazak iz Mostara sa stadiona HŠK Zrinjski u 09.00 osobnim automobilima. Okupljanje u Kreševu na trgu fra Grge Martića u 12:00. Prijevoz do Fojnice autobusom. Uspon sa Tovarišta preko Panja i Stražice do Prokoškog jezera. Smještaj u kolibama.

2. Dan petak 01.07.2022. // Prokoško jezero – Pogorelica
Ustajanje i polazak u 08:00. Uspon do vrha Ločika i nastavak preko Vranice do Zec planine i vrha Smiljeva kosa i dalje do Planinarskog doma na Pogorelici.

3. Dan subota 02.07.2022. // Pogorelica – Lopata
Ustajanje i polazak u 08:00. Uspon na Bitovnju preko Ljeskovika do vrha Čador i dalje do Martinovog groba odakle se staza preko Trebca spušta do Planinarskog doma na Lopati.

4. Dan nedjelja 03.07.2022. // Lopata – Kreševo – Mostar
Ustajanje i polazak u 08:00. Silazak u Kreševo preko najvišeg vrha Inča. Povratak u Mostar.
Detaljan plan na: PLAN

Cijena izleta: 100 KM po osobi za članove Društva uz važeću iskaznicu za ovu godinu te uključuje prijevoz-transfer od Kreševa do Jezernice (iznad Fojnice), spavanje na Prokoškom jezeru, spavanje u domu na Pogorelici i spavanje na Lopati, organizaciju i vođenje izleta, dnevnik i značku transverzale. U svim prenoćištima je osigurana posteljina i pokrivka tako da nisu neophodne vreće za spavanje.

Prehrana: Na Prokoškom jezeru je moguće naručiti pite za večeru i doručak. Na planinarskim domovima Pogorelica i Lopata je moguće poručiti ručak i doručak (što preporučujem). Svakako bismo trebali znati broj osoba za obroke kako bi se domaćini mogli blagovremeno opskrbiti.

Voda: putem se može točiti voda tako da je potrebno sa sobom nositi 3l vode.

Prijave: Prijave za ovu transverzalu možete izvršiti na obrascu PRIJAVA.
Prijave i uplate akontacija u iznosu od 50,00 KM najkasnije do 08.06.2022. U slučaju odustajanja, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Broj prijava: min 15 – max 35 osoba.

Za informacije i dodatne informacije možete kontaktirati voditelja izleta – Anela 063/109-220.

Oprema: standardna planinarska odjeća i obuća prilagođena višednevnim izletima i vremenskim uvjetima i osobna iskaznica, kapa/marama za sunce, krema za sunčanje, čeona lampa i ostalo.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.