Prenj Challenge – prenjskih 11 vrhova u tri dana

Nakon prošlogodišnje avanture na Čvrsnici i njenih 15 vrhova preko 2000 m u dva dana, gdje smo “zaradili titulu “Hajduci sa Čvrsnice”, ove godine nam predstoji avantura na hercegovačkoj “Himalaji”, planeti Prenj, od 13.09. do 15.09.2024. godine.

Tura podijeljena u tri dana sa ukupno cca 60 kilometara i preko 4000 metara uspona i usponom na 11 vrhova preko 2000m Osobac, 2,024m, Velika Kapa 2,004m, Herač 2,042m, Vidina kapa 2,032m, Kerač 2,019m, Ovca 2,021m, Lupoglav 2,102m, Erač 2,047m, Botini 2,033m, Zelena glava 2,155m, Otiš 2,097m.

Plan izleta:

13.09. (Petak) – okupljanje na Rujištu u 05.30 sati i polazak prema planinarskom domu Adnan Krilić na Bijelim vodama te dalje preko Prijevorca do našeg prvog vrha Osobac, a dalje idemo preko Jezerca i planinarske kuće Vrutak na Veliku Kapu naš drugi vrh prvog dana. Predstoji nam za kraj dana spust do planinarske kuće Vrutak gdje će biti naš prvi kamp.
Tura u dužini od cca 25 kilometara i preko 10 sati aktivnog hodanja.

14.09. (Subota) – rano buđenje već oko 04:00 sata i polazak planinarskom stazom prema izvoru Za kantar te dalje stazama podno vrhova Crnoglav i Soplje do našeg trećeg dvotisućnjaka Herača, te dalje slijedimo niz vrhova Vidina kapa, Kerač, spust, a onda uspon i prolazak skrivenom stazom u stijeni na vrh Ovča, te dalje do Lupoglava od kud se stazama koje vode do Erača spuštamo u Poljice i kontejnera na Poljicama gdje provodimo našu drugu noć.
Tura je duga oko 20 kilometara i preko 10 sati aktivnog hodanja sa zahtjevnim i strmim siparskim usponima i silascima.

15.09. (Nedjelja) – rano buđenje oko 04:00 sata i polazak prema ostatku naših vrhova preko 2000 m, uspon stazom koja vodi između vrhova Lupoglav i Erač, mi nastavljamo prema vrhu Erač, a zatim Vjetrenim brdima, te divljim spustom i prolaskom kroz staze kleka hvatamo se prolaza u stijenama podno Botina koji je naš sljedeći vrh. Poslije Botina „priječimo“ na Zelenu glavu, najviši vrh Prenja, te za kraj ostavljamo naš posljednji jedanaesti vrh Otiš. Avanturu trećeg dana privodimo kraju spustom na našu početnu točku, Rujište.

Ova zahtjevna trodnevna tura nije za svakog planinara, dakle potrebno je da imate višegodišnje aktivno planinarsko iskustvo i odlaske na planine i to na višesatne ture i ture na kojima ste u stanju nositi 15 i više kilograma tereta na leđima. Tura je namijenjena isključivo aktivnim članovima planinarskih društva, i koji poznaju planinu Prenj kako bi se u slučaju odustajanja tijekom ture samostalno mogli vratiti do naše polazne točke na Rujištu. Također, morate biti svjesni zahtjevnosti terena na Prenju kao i naše pozicije kretanja sva tri dana, jer u slučaju odustajanja bit će nemoguće osigurati vam prijevoz ili izvlačenje, a ovisno o našoj poziciji tog dana vama će svejedno predstojati višesatno hodanje bilo do Rujišta ili neke druge točke i doticaja sa „civilizacijom“.

Tijekom ture na četiri mjesta ćemo imati sigurnu dopunu vode, Bijele vode, Jezerce, Vrutak i Poljice. Obzirom na ograničen kapacitet ležajeva u planinarskoj kući Vrutak (12 mjesta) i kontejneru na Poljicama (8 mjesta), ostatak planinarske družine treba ponijeti šatore ili bivke ili jednostavno biti spreman na minimalizam te provesti noć na otvorenom pod prenjskim nebom.

Broj mjesta je ograničen na 15 sudionika. Prijave na sljedećoj poveznici – PRIJAVA
Cijena izleta je 20 KM, a u istu je uključeno spavanje u planinarskim kućama i skloništima i skakanje po glavi voditelja izleta!

Voditelji izleta: Ivan Leženić i Marko Kožul

Kontakt telefon 063 487 426

Glavni voditelj izleta zadržava pravo izvršiti odabir ekipe za izlet, isto tako voditelj izleta se ograđuje od odgovornosti, svaki pojedinac na ovaj izlet ide na vlastitu odgovornost!