Održana zimska visokogorska škola

Nakon uvodnog vikenda zimske visokogorske škole održanog 1. i 2. veljače, zahvaljujući povoljnim vremenskim i snježnim uvjetima u razdoblju od 07. – 16. veljače održana su preostala dva, programom predviđena, vikenda čime je uspješno privedena kraju još jedna zimska visokogorska škola u organizaciji našeg društva i stanice planinarskih vodiča.

Ranije (četvrtak, 06. veljače) je održano je predavanje s temom: Priprema zimske visokogorske ture (s naglaskom na tehničkoj opremi (predavač: Vjekoslav Gašpar) kao i predavanje s izuzetno važnom temom: Opasnosti u planini zimi – lavine (predavač: Josip Drmać) a koje teme kao teorijski uvod u praktični vikend program škole.

U subotu 08. veljače izvedena je visokogorska tura sa pristupom na najviši vrh planine Čvrsnice, Pločno 2228 mnv, kroz ”široki” kuloar Mandaruše te potom i zahtjevan spust natrag istim kuloarom a tijekom koje ture su polaznici škole iskusili nešto složenije snježne uvjete i tvrđu podlogu, ujedno prezentirajući i stečene praktične vještine (korištenja dereza i cepina te primjene pojedinih čvorova) a sve pod budnim okom voditelja i asistenata škole (Vjekoslav Gašpar, Miroslav Mihalj, Josip Volarić).

Polaznici škole upoznali su se i sa pojedinim specifičnostima zimske visokogorske ture počevši od same orijentacije, izmjene snježnih uvjeta do odabira smjera kretanja i pristupa na vrh.

Po povratku s ture polaznici su se smjestili u planinarsku kuću Munika gdje se, uz iskazano zadovoljstvo izvedenim usponom te dobro raspoloženje svih prisutnih, program nastavio večerom, druženjem i pripremom za sutrašnje vježbe.

Nedjelja 9. veljače bila je rezervirana za nešto ”lakši” program (bez visokogorskog uspona) pa su na, već prokušanom, lokalitetu Vrbe održane vježbe izrade sidrišta u snijegu i ledu (s naglaskom na korištenje tehničke opreme te prirodnih mogućnosti za sidrišta), napredovanja s užetom i kretanja po fiksnom užetu, osiguravanja partnera. Također, polaznici škole upoznali i sa tehnikom izrade lavinskog presjeka (lavinski stub) i kompresijskog testa istoga a u svrhu procjene lavinske opasnosti.

Program vikenda okončan je povratkom u Muniku i spremanjem iste a potom i zajedničkom večerom u restoranu ”Risovac” uz vidno zadovoljstvo svih, ponajprije izvedenim vježbama i stečenim iskustvima ali i činjenicom vremenskih uvjeta koji su nas poslužili i ovog vikenda a s kojim su i dojmovi polaznika osnaženi.

Prethodno završnom vikendu škole koji je bio rezerviran za praktične vježbe iz izrade bivaka odnosno improviziranih skloništa u snijegu, u četvrtak 13. veljače, uvodno je obrađena tema Bivakiranje i logorovanje zimi i u zimskim uvjetima (predavač: Vjekoslav Gašpar).

Subota 15. veljače priredila je polaznicima škole pravu snježnu idilu gdje su isti, u uvjetima novonapadalog snijega i iako s teškim ruksacima na leđima, mogli uživati u dvosatnom pristupu lokalitetu Bijele vode (1450 mnv – gdje se nalazi i planinarski dom ”Adnan Krilić”) a na kojem će kasnije tijekom dana i večeri izvesti i vježbu izrade skloništa tj. bivaka. Zbog dolaska u prijepodnevnim satima dio vremena polaznici su iskoristili družeći se u ”katunu” na Bijelim vodama koji također služi planinarima kao sklonište.

Osim nepouzdanosti vremenske prognoze kojoj su polaznici škole svjedočili isti su se tijekom boravka u katunu mogli uvjeriti i u nepredvidivost i surovost planine u zimskim uvjetima pri čemu su uvidjeli i važnost postojanja i održavanja ovakvih skloništa.

Na zadovoljstvo voditelja škole, polaznici su se pokazali spretnima i domišljatima u izradi samog bivaka osposobljavajući jedan od razrušenih katuna, improvizirajući i koristeći tehničku opremu i dostupne prirodne materijale (kamen, drvo, snijeg), zaklone i sl. pokazujući pri tome da su vrlo dobro usvojili teoretski dio poglavito formulu uspješnog bivka a koja bi se mogla sažeti u maksimu: Bolje je dva sata spavati u dobro izrađenom i udobnom i bivku nego cijelu noć provesti bez sna u neprimjerenom bivku.

O samoj vježbi i kvaliteti izrađenih bivaka govori i činjenica da su polaznici nakon, u bivacima prespavane, hladne noći, jednoglasnog stava kako im je, u njihovoj dosadašnjoj planinarskoj aktivnosti, ovo bilo najbolje spavanje u planini.

Povrh svega dočekalo ih je i sunčano nedjeljno jutro, koje je, iako nije potrajalo dugo, objeručke prihvaćeno kao nagrada za trud uložen prethodnog dana.

Nakon raspremanja bivaka i doručka, unatoč nešto lošijim vremenskim uvjetima (snijeg i smanjena vidljivost), izvedena je tura do skloništa pod Vršinama (tzv. stari kontejner) u svrhu upoznavanja i ovog dijela Prenja u zimskim uvjetima odnosno samog pristupa i ovom skloništu zbog budućih visokogorskih tura pri čemu je, na pogodnim padinama, izvedena i simulacija prelaska lavinama izloženog terena. Nakon povratka na Bijele vode uslijedilo je spremanje te povratak na Rujište i u Mostar a potom i zajednička večera uz sumiranje dojmova sa završnog vikenda.

Kao i na ranijim školama zaista raduje volja i želja koju su polaznici škole pokazali, spremnost i spretnost u učenju novih vještina, prilagodljivost različitim situacijama te zavidan timski duh.

Tijekom završnog vikenda svi polaznici škole pokazali su da su ovladali kako teorijskim tako i praktičnim znanjima i vještinama prezentiranima tijekom programa zimske visokogorske škole što svakako ohrabruje, daje podlogu i potvrđuje opravdanost organizacije ovakvih i sličnih škola i u budućnosti a s ciljem demistificiranja i približavanja zimskog visokogorstva članstvu društva odnosno stvaranja šire baze visokogoraca među članstvom.

Polaznici ovogodišnje škole: Josipa Barišić, Ana Mikulić, Filip Ćuže, Filip Arar, Marko Kraljevic, Luka Zovko, Pero Kordić, Marko Kosir, Leon Peša, Danijel Dragičević, Marinko Bender;

U duhu ovogodišnje ali i u svrhu budućih škola, završavamo izvješće latinskom ”Nemo doctus nascitur”. Više o odličnoj atmosferi tijekom škole na fotografijama.

Tekst: Vjekoslav Gašpar

Foto: polaznici škole