Jesen na Volujku, Bioču i Lebršniku

HPD Prenj 1933. Mostar u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira jesenji vikend (25. – 27. 10. 2024.) na planinama Volujak, Bioč i Lebršnik.

Planina Volujak se nalazi na granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore, poznata je po svojim impresivnim stjenovitim vrhovima i bogatoj flori i fauni. Planina nudi brojne staze za planinarenje i prelijepe vidike. Najviši vrh je Velika Vlasulja sa 2337 m.

Bioč je još jedna atraktivna planina, smještena u Crnoj Gori. Poznata je po svojim strmim padinama i šumovitim površinama, nudi odlične mogućnosti za ljubitelje prirode i avanturiste. Sa vrha se pruža spektakularan pogled na okolne planinske lance. Najviši vrh planine je Veliki Vitao sa 2397 m.

Lebršnik je nešto niža planina, nalazi se dijelom u Bosni Hercegovini i dijelom u Crnoj Gori. Ova planina je manje poznata, ali je jednako lijepa, sa svojim zelenim proplancima i mirnim okruženjem, idealna je za izlete i uživanje u prirodi. Najviši vrh je Orlovac sa 1985 m.

Sve tri planine nude bogatstvo prirodnih ljepota i mogućnosti za istraživanje, čineći ih savršenim mjestima za planinare i ljubitelje prirode tako da su izuzetno atraktivne za posjetiti i doživjeti ih u bilo koje doba godine, a naročito u jesen.

Polazak je planiran u petak 25.10.2024. godine u 16:00 sati ispred sjevernog ulaza na Stadion HŠK Zrinjski (prijevoz kombijem Društva i osobnim vozilima, ovisno od broja prijavljenih).

Izlet je koncipiran sa opcijama za dvije grupe planinara prema željama i zahtjevnosti.
Grupa A – grupa sa tehnički i kondicijski lakšim izletima i grupa B – grupa sa tehnički i kondicijski nešto težim izletima.

Subota:
Grupa A: Volujak – vrh Velika Vlasulja, ili Volujak vrh Studenac
Grupa B: Bioč – vrh Veliki Vitao

Nedjelja:
Grupa A: Jagodino jezero i Kuk, ili Lebršnik – vrh Orlovac
Grupa B: Via ferrata Kuk (potrebno ponijeti via ferrata set)

Noćenje: 2 noćenja u jednom od boljih planinarskih domova u BiH, planinarskom domu u Papinom dolu koji su izgradili i za koji se skrbe planinari PD “Volujak” iz Gacka. Do doma ćemo se dovesti kombijem, ili osobnim vozilima (ponijeti vreće za spavanje, podloške ne trebaju). U domu se može i kuhati, a u dvorištu doma, na samom rubu šume, je stol s klupama gdje se može objedovati.

Povratak je u nedjelju 27. 10. 2024. godine u večernjim satima.

Hrana je iz ruksaka, a po dogovoru pravimo zajedničku večeru u subotu nakon cjelodnevnog uspona.

Cijena izleta je 60 KM za članove planinarskih društava sa podmirenom članarinom za tekuću godinu, a 70 KM za ostale. Cijena pokriva troškove prijevoza, noćenja, te organizacije i vođenja izleta. Dodatno plaćamo namirnice za zajedničku večeru.

Za sve koji nisu za zahtjevnije uspone dosta je mogućnosti da tamo ugodno provedu vikend: branje gljiva, u šetnjama po šumama koje su već pune jesenjih boja, ili kroz livade do Jagodnog jezera, laganiji uspon na Kuk ili na niže vrhove Lebršnika, itd. Za svakog se može naći nešto što baš njemu odgovara.

Prijave i informacije kod voditelja izleta Miroslav Mihalj, tel 063 313 940

Sudionici izleta su prijavljeni uplatom akontacije od 30 KM, te se istim redoslijedom popunjavaju mjesta u kombiju društva. Cijena izleta vrijedi do 30 mjesta koliko je kapacitet doma, a preko ovog broja dodatno se plaća smještaj u bungalovima.
Uplate možete izvršiti na redovitim sastancima društva srijedom u 20:00, zaključno sa srijedom 23.10.2024. godine.

NAPOMENA:
Sudionici izleta su obavezni pridržavati se uputa vodiča. Sudjelovanje na izletu je na osobnu odgovornost. Organizator zadržava pravo izmjene plana izleta i programa prema postojećim uvjetima na terenu, te vremenskim prilikama, zadržava pravo promjene rute ili otkazivanja ture u slučaju loše vremenske prognoze.