Izlet na Visočicu

HPD Prenj 1933. Mostar u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira dvodnevni izlet na Visočicu u periodu od 27. – 28.07.2024. godine.

Bosna i Hercegovina obiluje mnoštvom planina među kojim Visočica svojim posebnostima i ljepotom prepoznatljivom po jedinstvenim i visokim vrhovima prekrivenim širokim pašnjacima budi veliki interes ljubitelja prirode te se smatra jednom od najposjećenijih planina. Udaljena južno cca 30-ak kilometara od Sarajeva, odvojena dubokim kanjonima rijeka Rakitnice, Neretve i Ljute od planina Bjelašnice, Prenja i Treskavice, predstavlja dio prirodne granice između Hercegovine i Bosne. Povezana asfaltnim putem koji vodi od Bjelašnice preko Sinanovića i Bjelimića prema Glavatičevu i Konjicu.

Subota je rezervirana za uspon na najveći vrh Visočice – Džamiju 1967 mnv dok je u nedjelju planirana laganija tura na 5 vrhova Visočice: Baturak – Golo brdo – Kom – Komić te Crveni Kuk.

Obje planinarske ture nisu tehnički zahtjevne a dnevno ćemo prelaziti cca 10km.

U povratku je planiran obilazak i kupanje u Divi Grabovici omeđenoj vrhovima Čvrsnice, Čabulje i Prenja a više o lokaciji možete vidjeti na linku:

Video Diva Grabovica

Smještaj je dogovoren u domu PD Vrela u Tušilima koji je opskrbljen el. energijom, vodom i posteljinom a budući da ima stalni personal moguće je naručiti i hranu i piće.

Prijevoz je planiran kombijem društva i vlastitim automobilima a vozači koji budu potrebni oslobođeni su troškova prijevoza.

Polazak je u 6:00 h ispred stadiona Zrinjski, (doći 15 min ranije kako bismo se rasporedili u vozila). Potrebno ponijeti presvlak, vjetrovku, kapu za zaštitu od sunca, kremu za sunčanje, čeonu lampu, hranu i dovoljno vode za uspon u subotu.

Cijena izleta je 60 KM za članove planinarskih društava u BiH te 70 KM za ostale a uključuje prijevoz, noćenje, zajedničku večeru u subotu, organizaciju i vođenje.

Kapacitet doma je ograničen a za prijavu je potrebno popuniti prijavnicu.

Prijava postaje važeća uplatom akontacije od 30,00 KM na sastancima društva. U slučaju odustajanja potrebno je naći zamjenu jer se akontacija ne vraća.

Sve dodatne informacije možete dobiti na broj 063 345 549 Vedran.

Vodiči zadržavaju pravo izmjene plana izleta i programa prema postojećim uvjetima na terenu te vremenskim prilikama. Također zadržavaju pravo procjene kondicije i sposobnosti pojedinih sudionika uzleta. Svi sudionici sudjeluju na osobnu odgovornost, te su dužni pridržavati se uputa vodiča.