Izlet na otok Vis 3.-6.7.2020.

“S Visom je nekako teško pogriješiti.” Vojska je godinama vladala otokom. Volio ga je i Tito. Dugo je bio izoliran od turista, a ta ga je izoliranost sačuvala od betonizacije i ružnih apartmana. Ima oko 56 km markiranih i uređenenih planinarskih staza na otoku. Vis ima brdo plaža i uvala, sve jedna ljepša od druge – kažu. Idemo provjeriti!

Plan izleta:

3.7.2020. – Polazak iz Mostara je u petak u 15:30 h ispred HGSS-a, a prijevoz je organiziran kombi vozilom do Splita. Presjedamo na katamaran koji polazi u 18 h i u trajektnoj luci na Visu smo oko 19:30 h. Slijedi pješačenje 1 h od grada Visa do planinarske kuće koja je na 267 mnv. Planinarska kuća “Sv. Andrija” bila je stari i devastirani vojni objekt koji je u potpunosti preuređen na inicijativu HPD-a “Hum”. Početak renovacije objekta započeo je u listopadu 2009. godine, a otvorenje potpuno preuređene planinarske kuće bilo je 9.5.2010. godine. Nalazi se na brdu Sv. Andrija udaljenom 5 km, odnosno 50-ak minuta laganog hoda od samog grada Visa te ima prekrasan pogled na cijelu višku uvalu i obližnje otoke (Hvar, Brač, Korčula, Lastovo).

4.7.2020. – Planiran uspon na najviši vrh Visa Hum 587 mnv. Vrijedi obići Titove špilje skrivene na padinama Huma. To su dvije male špilje bez ukrasa, djelomično zazidanih ulaza, u kojima su Josip Broz i partizansko vodstvo tajno boravili nekoliko mjeseci tijekom Drugoga svjetskog rata (1944.). Spust do Komiže, kupanje i po dogovoru zjednički ručak. Nakon toga do uvale Oključna. Povratak istim putem do doma ili ka Visu pa uspon kao po dolasku.

5.7.2020. – Obilazak sjeveroistočne strane Visa, kupanje u uvali Stiniva te zajednička večera – riba kamin.

6.7.2020. – Spremanje i povratak u Mostar. Trajekt za Split u 5:30 h, povratak u Mostar oko 10:30 h.

• Datum izleta: 3.7.2020. (petak) – 6.7.2020. (ponedjeljak)
  • Hrana i piće: Iz ruksaka izuzev zajedničkog ručka (riba) u nedjelju.
  • Prijevoz: Vlastiti automobili, katamaran Split-Vis, trajekt Vis-Split, pješačenje od grada Visa do planinarske kuće i natrag u povratku.
  • Planinarska oprema: Ruksak cca 30l, gojzerice, prva pomoć, čeona lampa, voda, zaštita od sunca, vreća za spavanje, naočale, šator, kupaći kostim.
  • Smještaj: Planinarska kuća Sv. Andrija je smještajnog kapaciteta za 14 ljudi, mjesto po prijavi. Ostali mogu spavati u šatorima. Ispred kuće se nalazi natkrivena terasa za 20 ljudi, te veliki natkriveni komin. Kuća također ima struju, plin i vodu (kišnica koja se crpi iz bunara). Za spavanje u domu ne treba vreća za spavanje, a tko se prijavi iza rednog broja 14 spava u šatoru.
  • Zahtijevnost: Tehnički nezahtijevno, kondicijski prilagođeno prema želji.
  • Cijena izleta: Za članove HPD Prenj 1933 650,00 kn, ostali 700,00 kn (u cijenu je uključeno vođenje, smještaj, ručak i troškovi puta).

Prijave i uplate u prostorijama HGSS (Mostarka), srijedom u 20:00 h. Zadnji dan za prijave je 1.7.2020. Akontacija iznosi 200 kn i ne vraća se u slučaju odustajanja. Na izletu mogu sudjelovati članovi planinarskih društava / klubova sa uplaćenom članarinom.

Vodič: Anita Jurić, info. na mob. 063/315-680 – isključivo poziv.

NAPOMENA:
Odazivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uslove za sigurno sudjelovanje na istom, prihvaća ovaj tekst programa, na izletu sudjeluje na vlastitu odgovornost, te će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča.
U slučaju da vodič procjeni kako netko od sudionika ne ispunjava zdravstvene i psihofizičke uslove, te nema potrebnu opremu za obavljanje uspona, vodič zadržava pravo da radi sigurnosti njega samog onemogući dalji uspon.
Organizator zadržava pravo izmjene programa izleta ili odgađanja istog u slučaju nepredviđenih okolnosti na terenu (loši meteorološki uvjeti i sl.).