Izlet na Moračke planine

U periodu od 29. – 30. 06. 2024. godine HPD Prenj 1933. Mostar i Stanica planinarskih vodiča Mostar organiziraju posjet Moračkim planinama.
Moračke planine se nalaze u centralnoj oblasti Crne Gore, a ime su dobile po istoimenoj rijeci. Nastavak su grebena planine Lola i okružene rijekom Moračom sa sjeveroistočne i istočne strane. Sa južne strane se nalaze oštri grebeni planine Maganik a sa zapadne poseban prirodni fenomen je kanjon rijeke Mrtvice.
Zbog obilnih padavina preko ljeta, planine su bogate pašnjacima koji su maksimalno iskorišteni. Najposjećenije mjesto na Moračkim planinama je ledničko Kapetanovo jezero.
Prema legendi, nikšićki kapetan Mušović, imao je na mjestu današnjeg jezera katun i često je boravio u njemu, uživajući u ljepotama ovoga mjesta. Iznad njegovog katuna, u planinskim stijenama, nalazio se izvor čije su vode planinske vile koristile za kupanje i kako bi povratile snagu. Svaku noć bi se na izvoru vile skupljale, puštale izvorske vode, i skrivene od očiju ljudi, kupale se i pile bistru izvorsku vodu. Kada bi, pred zoru, krenule da idu, vile bi zatvarale izvor do iduće noći i novog okupljanja.

Jedne noći, vila koja je zadnja odlazila sa izvora, zaboravi da zatvori izvor, čije vode poplaviše katun kapetana Mušovića i okolne dolove. Tada vile pomjeriše izvor niže, ispod površine naplavljene vode, da tako vodom napaja novonastalo jezero. Tako, nepažnjom vila ili maštom prirode, nastade Kapetanovo jezero.

Planirani polazak je u subotu u 06:00 kod stadiona HŠK Zrinjski. Nakon dolaska na Zagradački katun planiramo uspon na Mali (1.962 mnm) i Veliki Žurim (2.036 mnv) i kružnu turu trajanja do 4h. Uspon na Žurime nije posebno tehnički niti fizički zahtjevan iako se njihove strme litice izdižu iz pitome doline. Nakon uspona idemo ka Kapetanovom jezeru gdje noćimo. Pristup do jezera je asfaltiranom cestom. U blizini Kapetanovog jezera nalazi se Manito jezero (40 min. hoda) te je moguće posjetiti ga poslijepodne. Manito jezero je okruženo travnatim i djelomično kamenitim predjelima, a bistro je i čisto, upravo zbog svoje nepristupačnosti.

Smještaj je organiziran u bungalovima, te u šatorima zbog ograničenog broja smještaja u zatvorenom objektu.

Nedjelja je rezervirana za uspon na najviši vrh Moračkih planina-Lastva (Kapa Moračka) 2.226 mnv. (uspon traje cca. 4h) i povratak u Mostar u poslijepodnevnim satima.

Prijevoz je organiziran kombijem Društva i osobnim automobilima.

Cijena izleta iznosi 70 KM za članove društva te 80 KM za ostale i uključuje troškove organizacije, prijevoza i doručak u nedjelju ujutro.

Prijaviti se možete popunjavanjem PRIJAVNICE do 26.06, a sve ostale informacije možete dobiti na broj 063 486 909 (Josip).