Izlet do planinarskog skloništa Pakline iznad Brela

Planinarsko društvo HPD Prenj 1933 Mostar, u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar, organizira jednodnevni izlet na Pakline na Biokovu. Izlet je planiran za nedjelju, 13.10.2024. godine.

Planirani izlet započinje u mjestu Gornji Kričak iznad Brela. Prvi dio staze prolazi starom Napoleonovom stazom građenom (1810. godine) tijekom uprave Napoleona nad Dalmacijom tj. Ilirskim pokrajinama. Put nastavlja markiranom stazom do Nevistine stine (po legendi kamen predstavlja okamenjenu djevojku nakon kletve svoje majke) te prolazi grebenom kroz borovu šumu s nekolicinom vidikovaca prema morskoj obali i okolnim mjestima. Naziv Pakline veže se za smolu paklina koja se nekoć crpila iz crnog bora a koju su mještani koristili za premazivanje brodova, brodica i lađa. Prolazeći ovom prekrasnom šumom naići ćemo na takozvanu Šuplju stinu ili Biokovsko oko, kroz koji se pruža poseban pogled na krajolik Brela i njegove biserno bijele pješčane plaže. Naš cilj je planinarsko sklonište Pakline (koje je izgradilo Planinarsko društvo „Pozjata“ iz Brela i Planinarska udruga Dinaridi iz Splita) smješteno na stjenovitim liticama Biokova. Kraj skloništa pravimo dužu pauzu za ručak i opuštajuće „izležavanje“, naravno, ako nam vremenski uvjeti dozvole planinarske gušte takve vrste. Povratak je planiran drugom stazom kroz gusto šumsko područje podno Sokolovih stina i crkve sv. Nikole.

PLAN IZLETA

• Polazak iz Mostara planiran je u nedjelju 13. listopada u 7 h ispred stadiona Zrinjski, a povratak istog dana u večernjim satima.
  • Hrana: obroci iz ruksaka. Potrebna su 2 do 3 litra vode.
  • Oprema: klasična višeslojna planinarska odjeća, gojzerice, zaštita od
    eventualnih oborina, vjetra i sunca.
  • Težina: kondicijski srednje zahtjevno, tehnički nezahtjevno. Tura u jednom smjeru traje 2,5 do 3 h a ukupna duljina ture je oko 12 km i 800 m uspona.
  • Prijevoz: organiziran je prijevoz turističkim autobusom sa 50 mjesta te je i broj sudionika ograničen na 50 osoba.

Cijena izleta za članove društva je 30 KM (40 KM za ostale) a uključuje prijevoz turističkim autobusom od Mostar do Brela i natrag, organizaciju te vođenje izleta.
Ukoliko broj sudionika bude manji od 35 sudionika, prijevoz do polazišne točke bit će organiziran osobnim automobilima (u tom slučaju cijena vođenja i organizacije za članove društva bit će 10 KM a za ostale 15 KM)

Potrebno je uplatiti puni iznos od 30 KM (ili 40 KM) na sastancima društva najkasnije do srijede 9. listopada 2024. godine.
U slučaju odustajanja potrebno je naći zamjenu jer se uplaćeni iznos ne vraća.

Za sve informacije možete se obratiti voditeljici izleta Danijeli na tel. 063/895 713 a prijavu izvršiti na linku PRIJAVA.

Odzivom na izlet, svaki pojedinac potvrđuje kako ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje u njemu, prihvaća program izleta, pristupa na osobnu odgovornost, te u skladu s planinarskom etikom pridržava plana izleta, odluka i uputa vodiča. U slučaju loših vremenski uvjeta izlet se odgađa.