Drugi vikend zimske visokogorske škole 2022

U organizaciji našeg Društva i Stanice planinarskih vodiča Mostar proteklog su tjedna/vikenda održana završna predavanja i vježbe ovogodišnje zimske visokogorske škole.

U srijedu 09. veljače održano je predavanje sa temom: Bivakiranje i logorovanje zimi i u zimskim uvjetima dok je sutradan 10. veljače održano predavanje na temu Opasnosti u planini zimi – lavine, a kao teorijski uvod u praktični vikend program škole.

U subotu 12. veljače izvedena je visokogorska tura sa pristupom na vrh Veliki Vilinac (pristup cestom za Vitlenicu i dalje preko Zaglavlja) tijekom koje su se polaznici škole upoznali i sa tehnikom izrade lavinskog presjeka (lavinski stub) a u svrhu procjene lavinske opasnosti. Polaznici škole upoznali su se i sa pojedinim specifičnostima zimske visokogorske ture počevši od samog trajanja iste, kompleksnosti orijentacije, izmjene snježnih uvjeta, do odabira smjera kretanja i pristupa na vrh a ujedno prezentirajući i stečene praktične vještine (korištenja dereza i cepina) prilikom uspona strmim sjevernim padinama grebena Velikog Vilinca.

Po povratku s ture u kasno predvečerje, vidno umorni i puni dojmova, polaznici su se smjestili u planinarsku kuću Munika gdje se uz iskazano zadovoljstvo izvedenim usponom, dobro raspoloženje svih prisutnih i palačinke (kao ploda inspiracije i improvizacije pojedinih polaznica škole) druženje nastavilo do kasno u noć.
Nedjelja 13. veljače bila je rezervirana za kraći izlet koji se sastojao od pristupa na lokalitet Marende, iz Boričevca, a gdje su polaznici škole imali priliku upoznati se s metodom i načinom izrade improviziranog skloništa u snijegu tzv. vučje jame te i sami izvesti praktičnu vježbu na zadanu temu.

Nakon izrade skloništa uslijedila je prezentacija upotrebe lavinskih primopredajnika te simulacija pretrage područja pogođenog lavinom sa zatrpanim unesrećenim.
Tijekom završnog vikenda svi polaznici škole pokazali su da su ovladali kako teorijskim tako i praktičnim znanjima i vještinama prezentiranima tijekom programa visokogorske škole što svakako ohrabruje, daje podlogu i potvrđuje opravdanost organizacije ovakvih i sličnih škola i u budućnosti a s ciljem demistificiranja i približavanja zimskog visokogorstva članstvu društva odnosno stvaranja šire baze zimskih visokogoraca među članstvom.

Za potpuniji uvod u završni vikend, kao i obično, fotografije.