Via Dinarica- Povezani prirodom

viadinarica5U Parku prirode Blidinje u subotu je otvorena “Bijela staza” u okviru projekta “Via Dinarica” čime je napravljen veliki korak ka daljem razvoju platforme za održivi razvoj turizma i lokalni ekonomski rast u BiH.
Osim prigodnih govora, na svečanom otvaranju Bijele linije, predstavnici Zemlje Dinarike – terenskog partnera u projektu Via Dinarica u BiH podijelili su zahvalnice i priznanja planinarskim društvima za markiranje i veliki doprinos kompletiranju Bijele linije Via Dinarice u BiH.
Simboličnim vezivanjem čvorova na užetu – umjesto presijecanja vrpce – Bijela linija je otvorena, a potom su uže, kao startnu liniju trail utrke, postavili istaknuti sportisti: Sanja Kavaz, ultramaratnonka iz PD Javorina; Nermin Palić iz MTB.ba, inače učesnik prestižne utrke Iron Man, te Josip Škorić, maratonac iz AK Puls-Tomislavgrad.
U okviru manifestacije otvorenja Bijele linije planiran je i pohod na Veliki Vran, al nakon izlaska na Vran i pogoršanjem vremenskih (ne)prilika odlučeno je da se pohod prekida i povratak je bio istom stazom, umjesto spusta prema motelu Hajdučke Vrleti.
Preko 100 planinara je uzelo učešće na pohodu. Uz kolege iz PD Orlova Stina u organizaciji i vođenju pohoda  učestvovali su i članovi-vodiči Stanice planinarskih vodiča Mostar.
via dinarica via dinarica1 viadinarica3