Bivak pod Velikim Kukom

Vrijeme do vrha: 1,5 h Poteškoće pri orjentaciji: Nema
Stupanj težine: Lagano
Visinska razlika: 450 mNv Rizik od mina: Nema
Opskrba vodom: Izvor iznad planinarske kućice Žiško.
GPS koordinate polazišta: N43°  36.092; E17°  41.666
GPS koordinate vrha Drinača: N43° 36.647 E17° 38.800[wpdm_file id=11]

Na oko 35 km sjeverno od Mostara magistralnim putem M-17 odvaja se put za HE Grabovica kojim se prelazi Neretva. Na 500 m od raskrižja za Žlijeb, na makadamskoj cesti, lijevi put nas vodi do polazišta za alpinistički bivak pod Velikim Kukom.  Nakon 5 km solidne makadamske ceste nalazi se polazište trase na oko 230 m/nm i označeno je info tablom. Put je markiran i izuzetno interesantan jer nas cijelom dužinom vodi pored nekadašnjeg lovačkog rezervata te kroz kamenjar suhog korita Dive Grabovice i Radave. Do bivka pod Velikim Kukom potrebno je 1,30 h hoda. Bivak „Žiško“ je dobio ime po tome što su ga sagradili učenici i profesori željezničke industrijske škole iz Sarajeva, a dat je na upravljanje PD „Vilinac“ iz Jablanice. Bivak je napravljen od željezne konstrukcije i opšiven limom te se u njega se može smjestiti 10-tak ljudi sa opremom. Ležaji su prekriveni tvrdim spužvama, a ispred bivka je prostran stol i ložište za vatru (postoji peć i u bivku). Tekuća voda je u neposrednoj blizini na oko 3 min hoda od kuće. Kuća se ne zaključava.

Presjek uspona:

Mapa planinarske staze od Vitlenice do Hajdučkih vrata: