Triglav

Jedini nacionalni park i najviši vrh Slovenije, najviši vrh Julskih Alpi, Triglav 2864m proteklog je vikenda bilo odredište članova HPD Prenj 1933 Mostar.
Sedam članova ovog društva krenulo je u subotu iz Mostara u ranim jutarnjim satima put Slovenije. Nakon nekih 11h vožnje dolazimo u blizinu Bleda točnije Rudno polje koje se nalazi na 1347m odakle kreće naš planinarski uspon. Odredište prvog dana je Vodnikov dom 1817m. Planiranu rutu prelazimo za tri sata ne baš zahtijevnog uspona nakon kojeg slijedi odmor i noćenje u Vodnikovu domu. Iduće jutro staza vodi preko doma Planike 2408m i staze u stijenama osigurane sajlama i klinovima, koji vodi ka vrhu Triglava na koji svi bez većih problema dolazimo za nekih tri sata. Vrijeme tijekom uspona je bilo sunčano te je se s vrha Balkana pružao predivan pogled prema ostalim vrhovima njih 48 viših od 2000m kao i dolinama i planinskim proplancima. Nakon uspješnog uspona uslijedilo je fotografiranje i spust prema domu Kredarici 2515m, koji je polazna točka svih zimskih uspona na Triglavu i jedan od najsređenijih domova u ovom dijelu Europe. Nakon odmora u domu i razmijene dojmova s ostalim planinarima kojih je taj dan na vrhu bilo par stotina iz raznih zemalja, Italije, Austrije, Francuske, Španjolske do domaćina Slovenaca za koje vrijedi da se pravim Slovencem postaje tek usponom na Triglav, nastavili smo spust prema Vodnikovu domu, gdje je proslavljen uspješan uspon i provedena još noć nakon koje je uslijedo povratak u dolinu.
Ukupna duljina prijeđene staze iznosila je 25,5km, ukupni uspon 1995m.
Nakon planinskih doživljaja uslijedilo je obilazak Bohinjskog jezera, Bleda, Vingard parka, i povratak u Hrvatsku  – Baške Oštarije u Blizini Gospića, gdje smo noćili u planinarskom domu Vila Velebitna. Idući dan je rezerviran za obilazak Zadra i opuštanje na Obali Primoštena i Jadranskom moru koji je anulirao sav nakupljeni umor proteklih dana.

Prepuni pozivinih utisaka kakve samo planina može pružiti vraćamo se u Hercegovinu planirajući neku novu avanturu.
Još bi se zahvalili Zdeni na kombiju i svakako svima koji su u mogućnosti preporučili Triglav kao jednu izvrsnu planinarsku destinaciju koju uistinu vrijedi posjetiti. “Vedro” do novih uspona Ana, Josipa, Darko, Zoka, Brana, Bojan, Franjo.
Autor: Franjo Lovrić
Galerija fotografija: