Poziv na skupštinu

Sudeći po nedavnim događanjima u HPD Prenj 1933. možemo s pravom zaključiti da je došlo vrijeme promjena, prirodan proces pomlađivanja Društva sa novim, progresivnim razmišljanjima i aktivnom praksom ekspanzije , napredovanja i razvoja kvalitetnog planinarstva u našem gradu.

Kao i obično sve promjene podrazumijevaju otpore kod onih koji su proizveli  sadašnje stanje.  Oni će pružati otpor svim promjenama koje donose nešto novo,  jer ne poznaju ništa bolje.

Imajući to u vidu inicijativna grupa planinara koja sebe smatra najodgovornijom za dosadašnje pozitivne procese koji su se dogodili u našem gradu, od pokretanja HGSS-a,  osnivanja speleološkog društva Herceg, uvođenja škole planinarstva u Mostar, pokretanje međunarodnih ekspedicija i još mnogih drugih kvalitetnih pomaka koji su se dogodili posljednjih  godina, riješila je pokrenuti  mehanizam promjena i u matičnom HPD Prenj 1933.

Ideja utemeljena na dvije ključne strateške odrednice:

Prva i najvažnija: u HPD Prenju 1933 ( u daljem tekstu ˝Društvo˝) stvoriti uvjete bavljenja kvalitetnim planinarstvom za mnoge zainteresirane građane Mostara .

Druga, ne manje važna : Društvo treba  početi proizvoditi kvalitetne kadrove za buduće potencijalne članove Hercegovačke GSS.

Kao što je upućenima jako dobro poznato,kategorije planinarstva kao što su: Visokogorstvo, Alpinizam, Speleologija, Skijanje,Turno skijanje, Ekspedicionizam, u dosadašnjoj su praksi bile prepuštene sporadičnoj praksi utemeljenoj  na privatnim inicijativama, bez sustavnog pristupa tematici, bez organizirane potpore i klime u Društvu koje treba da potiče, inicira, stvara ozračje i preduvjete za dugoročne kvalitetne procese razvoja bez kojih nema kvalitete.

Dosadašnja ad-hok politika ,vrijeme je svjedok, nije donijela ništa dobroga i ova situacija zaslužuje korjenite promjene.

Stoga apeliramo na sve članove Društva da dođu na skupštinu i iznesu svoje mišljenje primjedbama, prijedlozima i na kraju glasanjem.  Ovo nije ni na koji način nagovaranje  članova da dižu glas protiv sadašnjeg rukovodstva. Svi oni koji su zadovoljni sadašnjim stanjem, ili pak nisu, a vjeruju da će sadašnji upravni odbor ipak uspjeti iz korijena poboljšati naše društvo svoj glas trebaju dati  aktualnom upravnom odboru, bez straha da će se nekome zamjeriti, jer ovo je ipak samo udruga građana.

Ako niste zadovoljni postojećim stanjem i želite promjene sa novim ljudima, onda vam „MI“ nudimo alternativu.

Odmah se moramo ograditi i reći da“MI“ nismo zaslužni za projekte društva kao što su : Bogodol, Munika, Martinje, Kestenijada i Šetanjem do zdravlja.

Tko smo onda  „MI“?

MI smo članovi Društva koji  koji  su  zadnjih  godina bili inicijatori i realizatori svih pozitivnih stvari koje su se dogodile u našem društvu, a tiču se isključivo planinarstva.

Što smo MI uradili i što radimo:

• planinarimo u sva četiri godišnja , ne bježimo ni od snijega ni od sunca
  •  pokrenuli smo po prvi put nakon rata planinarske ekspedicije u našem gradu , pa smo tako bili na: Denaliju, Mont Blancu, Elbrusu, Grossglockneru, Triglavu, Musali, Akonkagvi, Himalajima, Gran Paradisu, Monte Rossi, Kilimanjaru.
  • najviše smo promovirali naše društvo u javnosti
  •  obišli  smo sve vrhove i doline po našim matičnim planinama Prenju i Čvrsnici
  • inicirali smo i realizirali prvi i jedini alpinistički tečaj u našem gradu
  • inicirali smo i realizirali sve planinarske škole od prve 2008.g. pa do danas i samim time pomladili društvo i stvorili bazu za daljnji razvoj
  • pokrenuli smo HGSS i za dvije godine uspjeli učiniti ono sto nije uspjelo gss-u u BiH za 60 god postojanja.
  • pokrenuli smo speleologiju u Mostaru, organizirali prvu speleo školu i na kraju osnovali speleo društvo Herceg Mostar
  • ne žalimo truda da naše vizije pretočimo u stvarnost i nismo od onih koji čekaju da neko umjesto njih to čini.
  •  promičemo demokratske procese, nudimo svakome priliku da sudjeluje aktivno u kreiranju svoje planinarske sudbine glasajući na skupštini za ono sto mu se sviđa, za razliku od nekih članova sadašnjeg upravnog odbora koji ne djeluju sukladno statutu koji su sami usvojili i potpisali.
  •  želimo da se svi članovi izjasne na skupštini koja je najviše tijelo društva i samo ona može donositi ovako važne odluke, strateški bitne za razvoj planinarstva.

MI smo dugogodišnji članovi Društva kojima je stalo do društva i upravo zbog toga smo pokrenuli navedene radnje. Pokrenuli smo skupljanje potpisa da bi sukladno članku 20. statuta Društva održali izvanrednu skupštinu,  izabrali novi upravni odbor i pokušali poboljšati društvo. Naš legitimni i legalni zahtjev za izvanrednu skupštinu sadašnji Upravni odbor je odbio kršeći time statut društva po kojem je morao organizirati izvanrednu skupštinu na pisani zahtjev 1/3 članova.

Zato pozivamo sve članove društva da dođu na skupštinu, iznesu svoje mišljenje i usmjere rad društva u smjeru koji odgovara većini njegovih članova.

MI smo oni koji će na skupštini u srijedu 8.5.2013.g. svim članovima prezentirati kandidate za novi upravni odbor, predstaviti svoj program i tražiti da nam svojim glasovima omogućite da donesemo promjene koje vjerujemo svi želimo i trebamo.