Mala planinarska škola 2017

djecaHrvatsko planinarsko društvo „Prenj 1933“ iz Mostara u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar, i ove jeseni organizira Malu planinarsku školu. Ovo je druga generacija Planinarske škole za djecu, dok se standardna planinarska škola za odrasle održava već desetu godinu zaredom i jako je uspješna. Početak škole planiran je za nedjelju 01.10.2017. godine.
Mala planinarska škola namijenjena je prvenstveno djeci školskog uzrasta između 9 i 12 godina. Svrha škole je edukacija i upoznavanje djece s prirodom i prirodnim ljepotama planinskih područja te s planinarstvom kao jednim od najzdravijih i najuzbudljivijih vidova rekreacije. Škola će se odvijati kroz četiri vikenda, od toga tri vikenda samo nedjeljom, a četvrti vikend je dvodnevni boravak u planini s noćenjem u planinarskoj kući. Predviđeni broj polaznika je između 20 i 25, (određen kapacitetom planinarske kuće), što je optimalan broj za kvalitetan rad s djecom.
Našem gradu nedostaju upravo ovakve aktivnosti gdje bi djeca upoznala najljepša planinarska izletišta u okruženju Mostara i razvijala sklonosti prema boravku u prirodi i aktivnom načinu života. Škola će omogućiti djeci bar jednom tjedno cjelodnevni boravak vani na čistom zraku uz dosta druženja i avanture nalik djetinjstvu malo starijih generacija koje nisu toliko boravile uz video igre i televizore.
Kontakt telefoni za prijave i informacije:
Mia Hojlaš: 063 / 802 – 912
Mirjana Škobić: 063 / 825 – 545
Roditelji i djeca za više informacija se mogu prijaviti na Facebook stranicu Mala planinarska škola Mostar
Plan škole:
VIKEND: GORANCI -JASTREBINKA
Izlet za djecu i roditelje od Goranaca do vrha Jastrebinke na Velikim Bilima.

• Upoznavanje djece i roditelja s voditeljima škole.
  • Nakon izleta obrok za djecu i roditelje.
  • Edukacijski sat: predstavljanje planinarskog društva , škole, plana i programa iste, kretanje i ponašanje u planini, osnovna planinarska oprema.

2 . VIKEND: BOGODOL – GONDŽUŠA
Izlet samo za djecu s vodičima od planinarskog doma na Bogodolu do izletišta Gondžuša na planini Čabulji.

• Pješačenje do odredišta uz manje odmore.
  • Edukacijski sat sa temama: opasnosti u planini i upoznavanjem sa aktivnostima gorske službe spašavanja (HGSS Mostar).
  • Loženje vatre u prirodi i samostalna priprema obroka.
  1. VIKEND: BLAGAJ (kula herceg-Stjepana) i sportsko penjanje u ASPK NERETVA
  • Izlet sa vodičima do kule herceg Stjepana (kraća pješačka tura).
  • Edukacijski sat na kuli o povijesti građevine i o sportskom penjanju.
  • Povratak u Mostar u ASPK NERETVA, gdje će se djeca upoznati s penjačkom opremom, tehnikama penjanja, a zatim se i sami okušati u penjanju.
  1. VIKEND (ZAVRŠNICA): Planinarska kuća Munika – Blidinje

(SUBOTA)

• Polazak iz Mostara u jutro, dolazak i smještaj u planinarski dom „Munika“ na Blidinju.
  • Kraća planinarska tura.
  • Ručak (kuhano jelo) koji djeca pripremaju uz pomoć vodiča.
  • Edukacijski sat na otvorenome sa praktičnim radom: izrada planinarskih čvorova,

postavljanje šatora i paljenje logorske vatre.

• Pripremanje večere uz pomoć vodiča.
  • Noćenje u planinarskoj kući.

(NEDJELJA)

• Doručak.
  • Terenska vježba: vježbanje planinarskih čvorova, snalaženje u prirodi, korištene kompasa i karte, pješačenje do Masne luke – izvor Janja (pronalaženje odredišta na karti, orijentacija pomoću kompasa).
  • Ručak.
  • Spremanje i dodjela DIPLOMA i majica sa logom Male planinarske škole.
  • Povratak u Mostar u večernjim satima.

POTREBNA OPREMA
Ruksak, gojzerice ili tenisice sa tvrđom potplatom, vreća za spavanje (potrebna za zadnji vikend), lagane hlače ili trenerka, majice dugih i kratkih rukava, vjetrovka, tanje rukavice i kapa.