Mala planinarska škola 2019.

Ljetni kamp za djecu – Blidinje 2019.

Hrvatsko planinarsko društvo “Prenj 1933” za vrijeme ljetnog raspusta organizira ljetni planinarski kamp za djecu.

Kamp je namijenjen djeci uzrasta od 9 do 12 godina, a ima svrhu upoznati djecu sa planinarenjem. Svrha kampa je edukacija i upoznavanje djece s prirodom i prirodnim ljepotama planinskih područja te s planinarenjem kao jednim od najzdravijih i najuzbudljivijih vidova rekreacije. Predviđeni broj polaznika je 25, što je optimalan broj za kvalitetan rad s djecom u prirodi. Za vrijeme kampa naglasak dajemo povratku komunikaciji, aktivnostima i druženju, a korištenje mobitela je ograničeno. Planirani termin održavanja kampa je od 1. srpnja do 5. srpnja 2019.

Za vrijeme boravka u kampu o djeci brinu iskusni planinarski vodiči koji ih ujedno educiraju o svim predviđenim teorijskim i praktičnim planinarskim temama. Boravak djece osiguran je u planinarskoj kući Munika na Blidinju, gdje su planirani obroci i predavanja. Noćenje je planirano u šatorima ispred planinarske kuće, a u slučaju lošijeg vremena u kući. Djeca od opreme trebaju imati planinarske gojzerice i tenisice, trenirku ili planinarske hlače i sintetičke majice koje odvajaju znoj, vjetrovka ili skijaška jakna, tanje rukavice, kapa i kačket, vreću za spavanje, termo podlošku za spavanje, ruksak (poželjno planinarski), manji šator (nije obavezno), pribor za jelo, dovoljno presvlaka, krema za sunčanje, kupaći kostim/šorc i ručnik za plažu, pokućne papuče, krema ili sprej protiv komaraca i drugih insekata.

PLAN I PROGRAM LJETNOG KAMPA ZA DJECU

Prvi dan:

• Polazak iz Mostara u petak 1. srpnja (ponedjeljak) 2019. u 8:00 sati
  • Po dolasku kraća planinarska tura po Parku prirode Blidinje te obilazak seoskih domaćinstava
  • Ručak
  • Montiranje šatora uz instrukciju voditelja, formiranje kampa i upoznavanje sa planom kampa.
  • Večernje predavanje na temu “Boravak i kretanje u planini” i upoznavanje s opremom za planinarenje
  • Večera, druženje i slobodne aktivnosti uz društvene igre, te planiranje sljedećeg dana.

Drugi dan:

• Planinarska tura na planinu Vran i najviši vrh Veliki Vran
  • Ručak
  • Večernje predavanje na temu “Bivakiranje” – izrada prinudnog skloništa od materijala u prirodi

Treći dan:

• Dan za laganu rekreaciju – kupanje na blidinjskom jezeru
  • Ručak na jezeru (roštilj)
  • Izrada prinudnog skloništa u prirodi – bivak

Četvrti dan:

• Doručak
  • Planinarska tura na Čvrsnicu i posjeta Hajdučkim vratima poznatom spomeniku prirode.
  • Ručak u prirodi.

Peti dan:

• Doručak
  • Pospremanje planinarske kuće, pakiranje šatora, raspremanje i čišćenje kampa
  • Posjeta pećini Mijata Tomića
  • Ručak (domaće blidinjsko jelo) i dodjela diploma u restoranu Hajdučke vrleti
  • Povratak u Mostar

Cijena ljetnog kampa za djecu je 200 KM, a uključuje prijevoz, prehranu u vidu tri obroka, užina, topli napitci, stručno vođenje od strane planinarskih vodiča, diplome i poklon majice sa logom ljetnog planinarskog kampa.

NAPOMENE:

• Budući da ćemo boraviti na planini, potrebna nam je snaga koju planiramo dobiti prvenstveno zdravom prehranom. Djeca će jesti domaću hranu iz seoskih domaćinstava.
  • U slučaju da je neko dijete alergično na bilo koju vrstu hrane molimo Vas da nas o tome obavijestite.
  • Cilj nam je zajedničko druženje, te poticanje međusobne komunikacije bez ikakvih tehnoloških modernih uređaja, te će zbog toga djeca biti ograničena na korištenje mobitela max. 30 minuta nakon večere. To vrijeme će koristiti za prepričavanje doživljaja tog dana, a za sve ostale informacije o Vašem djetetu možete kontaktirati vodiče u bilo koje doba dana. Dakle, potrudimo se zajedno odmaknuti bar na kratko našu djecu od današnje opasnosti “ekrana” i vratimo ih u dječji svijet igre i zabave.

Zbog ograničenosti kapaciteta planinarske kuće možemo primiti svega 25 polaznika, a prijave su otvorene do 25.lipnja 2019. godine kako bi mogli isplanirati potrebne resurse za održavanje kampa.

Kontakt telefoni vodiča za prijave i informacije:
Miroslav Mihalj: 063/313-940
Miranda Vidović: 063/747-221

Posjetite nas na našoj Facebook stranici Mala planinarska škola Mostar gdje ćete dobiti sve potrebne i pravovremene informacije te pratiti samo odvijanje ljetnog kampa.

Kako nam je bilo na nekim ranijim druženjima možete vidjeti na sljedećim linkovima:

Zimski planinarski kamp za djecu 2019.

Epilog Male planinarske škole 2017.