Izlet na planinu Vran – vrh Veliki Vran (2074 m)

slika2HPD Prenj 1933 Mostar, u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira izlet na planinu Vran, vrh Veliki Vran (2074 m).

Jedna od početnih točaka za uspon na Veliki Vran se nalazi sa sjevero-istočne strane planine na putu prema Kedžari. Od motela „Hajdučke vrleti“ vozi se prema Rami i Kedžari i poslije 2,5 km dolazi se do markacijskih oznaka na lijevoj strani ceste koje označuju početnu točku (1277 m) za uspon prema vrhu. Planinarski put najprije vodi po goleti, prolazi pored zidanog bunara, te ulazi u grmoliku bukovu šumu. Nakon nje, slijedi dio s rijetkim borovima i munikom, pa ponovo kroz visoku bukovu šumu. Nakon izlaska iz nje, staza vodi malo kroz klekovinu, malo po proplancima, sve do izlaska na vršni plato. Kako se radi o kružnoj turi, planiran je povratak preko vrha Vran (2020 m) do Planinarskog doma Orlova stina (1185 m) koji se nalazi uz samo Blidinje jezero.
S Velikog Vrana za vedrog i sunčanog dana pruža se pogled na sjever prema Rami i Raduši, na zapad prema Tomislavgradu i Livnu, na istok prema Prenju i Bjelašnici, a na jugu prema najbližoj susjedi Čvrsnici, od koje ga dijeli kraško Dugo polje. S Velikog Vrana pogled seže i na tri jezera: Ramsko, Buško i Blidinjsko, što je rijetkost koja oduševljava sve one koji osvoje taj vrh.
Nakon povratka s uspona, osvježit ćemo se u motelu „Hajdučke vrleti“, a u kasnim poslijepodnevnim satima predviđen je povratak u Mostar.
Polazak je u nedjelju 11. 12. 2016. godine u 6:30 h ispred stadiona Zrinjski, ispod velikih stepenica (planirajte doći 10 – tak minuta ranije kako bi se krenulo na vrijeme).
Cijena izleta je 15 KM za članove planinarskih društava, a 20 KM za ostale i uključuje prijevoz do Blidinja i nazad, te troškove organizacije i vođenja izleta.
Prijava i uplata je najkasnije do srijede 07. 12. 2016. godine do 20 sati, (sastanak društva u prostorijama HPD Prenj 1933, Ulica Stjepana Radića 76b). U slučaju odustajanja od izleta uplaćeni novac se ne vraća.
Svi koji su zainteresirani za izlet mogu se javiti voditelju izleta Brani, na broj 063 349 558.
NAPOMENA: Obvezna oprema podrazumijeva planinarske cipele, topliju odjeću, vjetrovku, kapu i rukavice, te rezervnu majicu za presvlaka. Hrana je iz ruksaka, a ponijeti minimalno 1,5 l vode.
HPD Prenj 1933 Mostar i Stanica planinarskih vodiča Mostar zadržavaju pravo otkazivanja izleta u slučaju nepovoljnih vremenskih uvjeta.
slika1