Mljet

Izlet na Mljet od 1. do 3. svibnja 2019.

U periodu od 1. do 3.5.2019. HPD Prenj organizira izlet na otok Mljet.

Mljet je osmi po veličini otok u Hrvatskoj, jedan od najvećih južnodalmatinskih otoka, te ujedno najjužniji i najistočniji od većih hrvatskih otoka. Otok je obrastao gustom borovom šumom i često ga nazivaju zelenim otokom.

Najinteresantniji dio otoka je nacionalni park utemeljen još davne 1960 godine. Nacionalni park Mljet obuhvaća gotovo 5400 ha, uključujući i morski pojas od 500 m obale, otočića i hridi, te tako zauzima otprilike trećinu otoka. Slana jezera, Malo i Veliko, najistaknutije su lokacije ovog područja i važan geološki i oceanografski fenomen. Cijela površina Parka iznimno je bogata životom, a o važnosti njegove zaštite svjedoče i brojne endemske i ugrožene vrste. Benediktinski samostan smješten na jednoj od najljepših lokacija na ovim prostorima, otočiću sv. Marije u Velikom jezeru, najposjećenija je znamenitost Nacionalnog parka.

Romantičari uživaju otkrivajući plaže i morske špilje, u vožnji kanuom, a oni željni adrenalinskih izazova pridružuju se jesenskoj tradicionalnoj međunarodnoj triatlonskoj utrkci Mljet Half Ironman. Naselja Polače i Pomena s jezerima povezuju pješačke staze. Ugodnom boravku pogoduje kupanje, sunčanje, te šetnja stazama oko jezera i do vrhova Montokuc i Veliki Gradac, odakle se za lijepa vremena pruža prekrasan pogled na cijeli Nacionalni park, na Pelješac i morsku pučinu sve do Korčule. (dio teksta preuzet sa http://np-mljet.hr/o-parku/)

PLAN IZLETA:

• 1.5.2019. – Polazak iz Mostara je u srijedu u 7:00 sati ispred stadiona, a prijevoz je organiziran kombi vozilom društva i osobnim autima.
    Usputna kupovina namirnica i pića za zajedničke dvije večere, dolazak u Prapratno do 11:00 odakle u 12:00 sati kreće trajekt za Sobru na Mljetu gdje ćemo inače biti smješteni u kući sa apartmanima i sobama. Svi koji vole vožnju biciklom mogu povesti/ponijeti bicikl i koristiti ga na otoku.
    Nakon smještaja u srijedu predviđena je laganija šetnja – obilazak Odisejeve špilje, plaže Saplunara, ili vožnja biciklom po otoku, zajednička večera – roštilj.
  • 2.5.2019. – U četvrtak je planiran uspon na najviši vrh Mljeta – Veliki grad (514m), potom silazak u Babino polje, povratak u apartmane, te večera – riba gradele.
  • 3.5.2019. – Za petak je planiran obilazak NP Mljet koji uključuje obilazak jezera, samostana, te uspon na Montokuc odakle se pruža najljepši pogled na park i jezera. Povratak do apartmana, spremanje i povratak u Mostar u večernjim satima.

Očekivana cijena izleta je približno 120 KM po osobi što uključuje prijevoz kombijem, ili osobnim autom, kartu za trajekt i smještaj u apartmanima i karte za Nacionalni park. Plaćanje trajekta, smještaja, ribe za večeru i karte za NP je u kunama koje svako od sudionika treba osobno ponijeti.

NAPOMENA:
Zbog ograničenosti kapaciteta rezervirane kuće sa apartmanima za 20 osoba. Akontaciju je potrebno uplatiti do sastanka društva u srijedu 17.04.2019. u 20:00 sati u visini od 20 KM.

Prijave i informacije na tel. 063/313-940 – Miroslav Mihalj.