HPD Prenj 1933 Mostar naredni vikend 08. i 09.11.2014. organizira dvodnevni izlet na planinu Treskavicu (2088 m)

Plan izleta:
 – Polazak je ispred stadiona u subotu u 13 sati.
– Prijevoz osobnim autima i kombi vozilom društva.
– Put do sela Turovi nedaleko od Trnova odakle počinje uspon traje oko 2 sata i 30 min. Tu ostavljamo vozila i nastavljamo pješice oko 40 minuta do planinarskog doma Sustavac.
– Smještaj u domu, večera iz ruksaka i noćenje gdje je potrebna vreća za spavanje.
– Slijedeći dan ranije ustajanje i uspon do jezera i dalje prema vrhu i prehrana također iz ruksaka.

Planirana je podjela u dvije skupine u nedjelju prema kondicionoj spremi budući da je dan nešto kraći. Za bržu skupinu planiran je obilazak jezera i uspon na vrh, dok će sporija skupina ići istom putanjom do Velikog jezera i ukoliko vrijeme dozvoli dalje do Platnog jezera.
Cijena izleta uz prijevoz kombijem(puna popunjenost) sa uključenim noćenjem je 35 KM, a za članove koji idu privatnim autom 15KM. Svi koji nisu članovi društva plaćaju dodatno 5 KM na navedene cijene.
Povratak je planiran u nedjelju u kasnijim večernjim satima.
Očekujemo hladnije vrijeme, te stoga  potrebno ponijeti odjeću i obuću za visoko gorje.
Prijave i kontakt: Miroslav Mihalj 063/313 940, a rok za prijavu je petak 07.11.2014.g. do 21:00
O planini
Treskavica je planina u središnjoj Bosni i Hercegovini, južno od Sarajeva.  Pripada lancu dinarskih planina. Podijeljena je na dvije cjeline. Sjeverni dio koga nazivamo Bosanska ili Trnovska Treskavica i južni dio pod nazivom Hercegovačka, Humska ili Kalinovačka. Naziv je dobila po svojoj sklonosti ka treskanju. Radi se o tome da tokom seizmičke sezone planina konstantno podrhtava. Planina Treskavica jedna je od najljepših planina u BiH. Krase je velike i guste sume crnogorice i bjelogorice, kao i brojni proplanci sa bujnom travom. Poseban ukras Treskavice su pet njenih prekrasnih glacijalnih jezera, koja predstavljaju najizrazitije tragove ledenog doba na ovoj planini. Jezera predstavljaju pravu prirodnu rijetkost i planinarsku atrakciju, a nalaze se iznad 1500 m nadmorske visine. Glacijalna jezera na Treskavici: Veliko, Bijelo, Crno, Platno i Malo jezero predstavljaju vrijedne ekosisteme sa specifičnom florom i faunom.