Za praznik rada na Odisejev otok – Mljet

croatia_dalmatia_dubrovnik_national_park_mljet_001U periodu od 30.04.2016. do 02.05.2016.  HPD Prenj u suradnji sa Stanicom planinarskih vodiča Mostar organizira izlet na otok Mljet.
Mljet je osmi po veličini otok u Hrvatskoj, jedan od najvećih južnodalmatinskih otoka, te ujedno najjužniji i najistočniji od većih hrvatskih otoka.
Otok je obrastao gustom borovom šumom i često ga nazivaju zelenim otokom. Najinteresantniji dio otoka je nacionalni park utemeljen još davne 1960 godine.
Nacionalni park Mljet obuhvaća gotovo 5400 ha, uključujući i morski pojas od 500 m obale, otočića i hridi, te tako zauzima otprilike trećinu otoka. Slana jezera, Malo i Veliko, najistaknutije su lokacije ovog područja i važan geološki i oceanografski fenomen. Cijela površina Parka iznimno je bogata životom, a o važnosti njegove zaštite svjedoče i brojne endemske i ugrožene vrste. Benediktinski samostan smješten na jednoj od najljepših lokacija na ovim prostorima, otočiću sv. Marije u Velikom jezeru, najposjećenija je znamenitost Nacionalnog parka.
Romantičari uživaju otkrivajući plaže i morske špilje, u vožnji kanuom, a oni željni adrenalinskih izazova pridružuju se jesenskoj tradicionalnoj međunarodnoj triatlonskoj utrkci Mljet Half Ironman. Naselja Polače i Pomena s jezerima povezuju pješačke staze. Ugodnom boravku pogoduje kupanje, sunčanje, te šetnja stazama oko jezera i do vrhova Montokuc i Veliki Gradac, odakle se za lijepa vremena pruža prekrasan pogled na cijeli Nacionalni park, na Pelješac i morsku pučinu sve do Korčule. (dio teksta preuzet sa http://np-mljet.hr/o-parku/)
PLAN IZLETA:
Polazak iz Mostara u subotu 30.04.2016., u  07.30 sati ispred stadiona, a prijevoz je organiziran kombi vozilom društva i osobnim autima.
Usputna kupovina namirnica i pića za zajedničke dvije večere, dolazak u Prapratno do 11,00 odakle u 12,00 sati kreće trajekt za Sobru na Mljetu gdje ćemo inače biti smješteni u kući sa apartmanima i sobama. Svi koji vole vožnju biciklom mogu  povesti/ponijeti bicikl i koristiti ga na otoku.
Nakon smještaja u subotu predviđena je laganija šetnja – obilazak Odisejeve špilje, ili vožnja biciklom po otoku, zajednička večera – roštilj
U nedjelju je planiran uspon najviši vrh Mljeta – Veliki grad – 514 m.n.m. potom silazak u Babino polje, povratak u apartmane, večera – riba gradele.
U ponedjeljak je planiran obilazak NP Mljet što uključuje obilazak jezera, samostana, te uspon na Montokuc odakle se pruža najljepši pogled na park i jezera. Povratak do apartmana, spremanje i povratak Mostar.
Očekivana cijena izleta je približno 100 KM po osobi što uključuje prijevoz kombijem, ili osobnim autom,  kartu za trajekt i smještaj u apartmanima i karte za N. park. Plaćanje trajekta, smještaja, ribe za večeru i karte za NP je u kunama koje svako od sudionika treba osobno ponijeti.
Povratak je planiran u ponedjeljak 02.05.2016. u večernjim satima.
NAPOMENA: Zbog ograničenosti kapaciteta rezervirane kuće sa apartmanima za 15 osoba.  Akontaciju je potrebno  uplatiti do narednog sastanka društva 27.04.2016. u 20,00 sati u visini od 20 KM.
Obavezno se prijaviti za izlet do ponedjeljka 18.04.2016. radi rezervacije apartmana na tel. 063 313 940 – Miroslav Mihalj