Visoke Tatre- Slovačka i Poljska

Visoke Tatre – Slovačka i Poljska
Visoke Tatre su planinski lanac koji se prostire na granici Slovačke i Poljske nalaze se sjeverno od Niskih Tatri od kojih ih dijeli dolina rijeke Váh.
Glavni dio sa svim najvišim vrhovima planine nalaze se u Slovačkoj. Najviši vrh je Gerlachovský štít sa 2655 metara nadmorske visine. Nalazi se tu i najviša točka Poljske, vrh Rysy sa 2499 metara nadmorske visine. Pored nabrojana dva tu je još mnogo dostupnih i teže dostupnih vrhova preko 2000 metara.
Planina nije prostorno velika, ali ima sve značajke prelijepog planinskog okruženja od nebrojenih planinskih jezera, planinarskih domova, uređenih planinarskih staza za svačiji ukus do ozbiljnih stjenovitih vertikala primamljivih za iskusne alpiniste.
unnamed (4)
Do odredišta u Slovačkoj je potrebno nešto više od 1000 km od Mostara vozeći se 11 -12 sati putanjom Mostar-Osjek-Budimpešta-Banska Bistrica-Tatranska Lomnica, a put je u ovaj dio godine u ovom smijeru bez gužve budući da svi iz Poljske, Slovačke i Mađarske hrle na more.
Na raspolaganju smo imali 5 dana za planinarenje od čega smo 3 iskoristili za Tatre usponima na Slavkovski Štit 2452 m.n.m., Rysy 2499 m.n.m, te jednu kružnu turu preko Walenbergovih jezera i vodopada Skok. Staze su lijepo uređene, a na svim eksponiranim stjenovitim mjestima postavljeni su lanci kao osiguranje.
Pored planinarenja jedan kišni dan iskoristili smo za posjetu poznatom poljskom skijalištu i turističkom mjestu Zakopane, te lokalnom većem gradu Poprad u Slovačkoj. Drugi „lakši“ dan odlučili smo provesti u posjeti nacionalnom parku Slovački Raj koji se prostire na području Niskih Tatri. Park je lijepo uređen sa mnoštvom staza od kojih dio osiguran ljestvama i mostićima i prolazi kroz kanjone pored vodopada i brzih rijeka i potoka, te isto preporučujemo za posjetu.
Unatoč trudu našeg kolege Danijela koji je sve organizirao zbog slabog odziva članova društva ovaj izlet na Visoke Tatre prošao je kao tročlano obiteljsko planinarenje, a ovom prilikom napravili smo jedno izviđanje i upoznavanje sa mogućnostima za naredne masovnije pohode u Visoke Tatre.
Upoznali smo jedan mali dio, a ova lijepa planina i  okruženje nude još mnogo toga i definitivno bih se rado vratio.
unnamed (2)

unnamed (5)