Radioamateri HB

Uspješno završen tečaj za radioamatere

Protekle nedjelje 17 članova HPD Prenj 1933 uspješno je položilo ispit za radioamatere.

Ovom ispitu prethodio je tečaj koji su planinarke i planinari pohađali prethodni mjesec u organizaciji Zajednice Radioamatera Herceg Bosne (ZRHB), pri čemu su imali priliku da kroz teoretski i praktični dio nastave nauče osnove o radio komunikaciji i korištenju radio uređaja.

Iako su danas mobilna telefonija i internet skoro u potpunosti preuzeli komunikacije ipak postoje područja na kojima nisu dostupni, a to su kod nas prostrane hercegovačke planine. Planinari upravo na tim područjima provode dosta vremena i korištenje radio uređaja je od velike važnosti. Uz pravilno korištenje ručnih radio uređaja i repetitora na visokim planinskim vrhovima komunikacija je na svakom mjestu i u svim vremenskim uvjetima moguća.

Veći broj članova koji su pohađali ovaj tečaj su i planinarski vodiči kojima je komunikacija veoma bitna za uspješno i sigurno vođenje građana i planinara u područjima bez signala mobitela.

Svi polaznici polaganjem ovog ispita dobivaju diplomu radioamatera, vlastitu identifikacijsku oznaku i dozvolu za korištenje radio uređaja. Ulaskom u organizaciju radioamatera svi su prihvatili uvjete o pristojnom ponašanju i razumnom korištenju radio uređaja na frekfencijama za komuniciranje.