Sveti Jure, Biokovo – 30.5.2015

BiokovoU subotu, 30. svibnja 2015. godine,  naše društvo organizira jednodnevni izlet na Biokovo, vrh Sveti Jure (1762m).
Biokovo je najveća, najduža, najljepša i najsurovija planina Dalmacije. Proteže se na 196km2, a najviši vrh mu je Sveti Jure (1762 m). Biokovo se odlikujeraznolikošću pejsaža, tako da svaki posjet Biokovu pruža poseban doživljaj. Oblikuju ga geomorfološki fenomeni: vrtače, ponikve, škrape, kamenice i mnogobrojne jame, ledenice, špilje i više od 40 endemičnih biljnih vrsta. Sa njegovih vrhova prekrasni su i nezaboravni vidici. Zbog svoje posebnosti i prirodne ljepote, parkom prirode proglašen je 1981. godine.
Početna točka našeg uspona je u zaseoku Milići u blizini Zagvozda, gdje planiramo ostaviti vozila. U početku planinarska staza vodi blagim usponom kroz  makiju, oko ograda i vrtača, da bi nakon 600m visinske razlie. krenula oštro uzbrdo kroz bukovu šumu. Šuma tijekom ljeta pruža izvrsnu zaštitu od sunca. Na 1125m nalaze se tri bunara koji nikada ne presušuju. Nakon toga, staza vodi oštro uzbrdo kroz nešto rjeđu bukovu šumu do Razvala (1400m), gdje izlazi na kršku golet te po njoj vodi do samog vrha. Na vrhu se nalazi televizijski toranj, a nešto niže iza njega kapelica svetog Jure.
Povratak planiramo najstarijom planinarskom stazom koja sa južne strane koja vodi preko planinarskog doma pod Svetim Jurom (1594m) i  planinarskog doma Vošac (1422m), do sela Makar (229m) i dalje do Grada Makarske. Dok jedni budu izmjenjivali dojmove i osvježavali se na rivi u Makarskoj, vozači će se prebaciti taksijem do Zagvozda i dovesti auta do Makarske.
Polazak je planiran u subotu 30. 05. 2015. godine, u 6h ispred stadiona (strana prema studentskom domu). Od Mostara do Zagvozda (zaseok Milići) potrebno je cca 1,5 sati vožnje autima, odakle nastavljamo pješice do vrha Sveti Jure.
Prijave i informacije na telefon broj 063 349 558 – Branimir Arapović.
NAPOMENA: Ovaj uspon zahtjeva izuzetno dobru kondicijsku pripremljenost. Pri usponu se po prilično nezgodnom terenu svladava visina od cca 1270m.