Pohod na Dinaru-28. svibnja

DinaraHPD Prenj 1933 i Stanica planinarskih vodiča Mostar pozivaju zainteresirane na zajedničko učešće na „Tradicionalnom pohodu na Dinaru (1831 m n/v)“ .
Ove godine tradicionalni pohod na Dinaru izvest će se u subotu 28. svibnja 2016., s polaskom u 8 sati iz Glavaša i povratkom istim putom (7-8 sati hoda). Organizator pohoda je Hrvatski planinarski savez, a za sigurno i ugodno planinarenje brinut će se članovi HGSS Stanice Šibenik i Stanice planinarskih vodiča Šibenik koji će pružati i podršku vodičima iz svih krajeva Hrvatske i inozemstva, koji vode planinare iz matičnih društava.
Domaćinstvo i planinarski ručak kod planinarske kuće Glavaš pružat će članovi HPD Sinjal iz Kijeva.

Početna točka uspona na najviši vrh Hrvatske je u selu Glavaš kod Kijeva. Na početnoj točki je i Planinarska kuća „Glavaš“ u kontejneru.

Od kontejnera, staza vodi uzbrdo po otvorenom terenu kroz nisko raslinje i kamenjar do srednjovjekovne utvrde Glavaš izgrađene u tijeku 14. i početku 15. stoljeća,dalje staza ulazi u visoku makiju i vijuga uz suhozide i ograde.dianra

Vrh je označen geodetskim stupom na kojem piše „1831 vrh Hrvatske“.

S vrha puca pogled u svim smjerovima, sjeveroistočno na Troglav i Konj, jugoistočno na Perućko jezero, južno na Kijevski Kozjak i Svilaju, a zapadno na Prominu. Organizatori pozivaju sve zainteresirane planinare da sudjelovanjem u tradicionalnom usponu na najviši vrh Hrvatske i ove godine u velikom broju istaknu važnost Dinare kao najviše hrvatske planine!

Visina polazišta je 570 m, a visina odredišta 1831 m.

Za uspon je obavezna planinarska oprema, a s obzirom na uvjete u svibnju potrebno je sa sobom ponijeti dovoljno vode(min 2,5 l ) te zaštitu od sunca, kiše i vjetra.
Polazak iz Mostara je u subotu u 5:00, kod stadiona HŠK Zrinjski, a povratak je planiran u večernjim satima.
Prijevoz će biti organiziran busom ili minibusom, ovisno o broju prijavljenih,  cijena je 30 KM za članove planinarskog društva uz predočenje iskaznice, te 35KM za ostale.
Prijave i uplate akontacija(20KM)  najdalje do srijede 25.5.
Prijave i dodatne informacije na mail: hpdprenj@gmail.com ili na broj 063/ 486-909(Josip)