Izlet na Velebit – od 26. do 28.9.2014.

vel2 HPD Prenj 1933 Mostar, zadnjeg vikenda ovog mjeseca organizira izlet na južni dio Velebita i u Nacionalni park Paklenica.
Izlet nudi dvije hodačke ture, jednu zahtjevniju za one s jačom kondicjiom i drugu manje zahtjevnu za one koji nisu baš u najboljoj formi.
Plan je sljedeći:
Prvi dan:
Polazak iz Mostara je u petak 26.9.2014. ispred stadiona Zrinjskog u 8h.
U ranim popodnevnim satima dolazimo do ulaza u NP Paklenica gdje počinje pješački dio izleta. Stazom koja vodi kroz veličanstveni kanjon Velike Paklenice doći ćemo do Planinarskog doma Paklenica gdje je planirano noćenje. Dom je smješten na lijepoj poziciji i ishodište je brojnih planinarskih i šetačkih staza tako da je i sam za sebe atraktivna destinacija za provesti vikend.
Isti dan, nakon odmora kod doma, grupa kondicijski jačih planinara nastavlja put od doma do Planinarskog skloništa Struge gdje će ova grupa prenoćiti. Sklonište Struge je jedno od ljepših skloništa koja se mogu naći po planinama, prava mala kuća iz bajke. Na 15tak minuta od skloništa je izvor vode.
Drugi dan:
Grupa koja je ostala u domu penje se na Crni vrh odakle se pruža krasan pogled s jedne strane prema prostranstvima Velebita a s druge prema moru i otocima. Po povratku članovi ove grupe mogu uživati u ambijentu koji pruža dio Velebita gdje je smješten dom.
Grupa koja je prenoćila na Strugama ide do Vaganskog vrha odakle grebenskom stazom ide prema Sv. brdu da bi se nakon toga spustili do Planinarskog doma Paklenica gdje će se opet spojiti s 1. grupom.
Treći dan:
Stazom prema Crnom vrhu idemo do Malih močila odakle se grebenskom stazom preko Jurlina spuštamo ponovo u kanjon Velike Paklenice i dolazimo do ulaza u nacionalni park gdje prestaje pješački dio ture i odakle se vozimo u Mostar. Ako bude vremena možemo se i okupati i popiti kavicu u Starigradu.
Troškovi:
Cijena prevoza (formirana na bazi 15 osoba): 40KM
Ulaznica u nacionalni park je 50KN/danu, a uz popust za planinare s važećom iskaznicom je 30KN/danu.
Cijena noćenja u planinarskom domu: 45KN za članove s važećom iskaznicom i markicom. Neophodno je ponijeti vreću ili posteljinu za spavanje. Podloška ne treba.
U domu je moguće naručiti hranu (grah, gulaš, …). Nedaleko od doma je i konoba “Ramića dvori” gdje se mogu isprobati raznorazni specijaliteti, pa ko voli nek izvoli.
Pitke vode ima cijelom dužinom staze do doma i kod samog doma, zatim nedaleko od skloništa Struge i kod skloništa Ivine vodice.
Voditelj izleta je Dragica Lupić (063363403) kojoj se možete javiti za izlet. Prijave do 22.9.2014.
Uz osnovnu planinarsku opremu (cipele, ruksak, vjetrovka, paketić prve pomoći,…) ponijeti i vreću za spavanje (podloška nije neophodna).
Ovisno o okolnostima na terenu, moguće su izmjene plana u dogovoru s grupom.
Ako prijavljeni budu zainteresirani, prvi dan možemo posjetiti i špilju Manita peć.
Više o Nacionalnom parku Paklenica možete naći na stranicama http://www.paklenica.hr/
Vel1