3FOK Treći put – treća sreća

3FOKNema tome puno da su nam u Mostar došli Zoran Šimić i Eduard Slađo Jukić, puni informacija i priča koje su nam željeli ispričati i koje smo željeli čuti. Slađo (predsjednik PD Vranica iz Fojnice) nam je predstavio kartu grupe planina Vranice (Vranica, Zec, Pogorelica i Bitovnja), koje su neki od nas imali sreće malo i upoznati ali nikada dovoljno, nikada dosta. Predstavili su nam Planinarski put Bitovnja – Pogorelica – Vranica, koji se nadam da ćemo kao društvo uskoro proći i o kojem su nam prikazali i film koji vjerujem da će biti dobar mamac za one koji priželjkuju upoznati bosanske planine i dobar poticaj za one koji u glavi imaju vizije nekih budućih planinarskih puteva u našoj okolici.  Sve je moguće! Planine čovjeka nikada ne ostave ravnodušnim nego izazivaju jake impresije i intenzivne doživljaje koje čovjek poželi nekako sačuvati i za neka druga vremena i ljude, pa tako nastaju priče, fotografije i filmovi koji planinu pokazuju i onima koji joj nikada nisu prišli blizu ali samo oni koji jesu možda prepoznaju onaj tračak magije koja se događa u prostorima planine, u unutrašnjosti njenog bića, i uspiju vrijeme uhvaćeno fotografijama i filmovima uklopiti u svoje vlastite kontekste. To je valjda i razlog postojanja 3FOKa – Festivala outdoor fotografije i filma u Kreševu. Zoran, inače direktor festivala, nas je pobliže upoznao sa organizacijom Festivala, sa aktivnostima koje on obuhvaća i kategorijama koje su u igri. I da, uspio nas je potaknuti da se prijavimo. Uhvatili smo zadnji voz i prijavili fotke na Festival. I dogodilo se da smo osvojili nagrade.
Jesmo li ih zaslužili ocijenite sami.
U kategoriji “Osvajači beskorisnog” Josip Drmać osvojio je 3. mjesto sa fotografijom kojoj je dao naziv “Na Prenju”. Na mene je ostavila snažan dojam, ganula me, i ne mogu da ne kažem da je gledajući malog čovjeka i svu tu surovu ljepotu snijegom pokrivene planine najjači osjećaj koji se javlja u meni nježnost. Citirat ću Edina Durmu koji je poviknuo iz publike: – Bravo Jopa, majstore!  A bravo i za osobu na slici koju znam da prepoznajete.
za uvećani prikaz klikni na fotografiju
U kategoriji “Od muhe praviti slona” Dragica Lupić osvojila je 2. mjesto sa fotografijom pod nazivom “Iz perspektive cvijeta”. Priznajem, znam od muhe praviti slona pa mi ta kategorija valjda leži. A nekako si umišljam da i ova fotografija ima nešto zajedničko s Jopinom fotografijom.
za uvećani prikaz klikni na fotografiju
Najbolje ocijenjene fotografije na Festivalu možete pogledati ovdje.
Hvala Slađi i Zoranu što su došli, svaki susret donosi nešto dobro. Nadam se uskoro novom susretu, a vjerujem da će ovo biti poticaj za one naše članove koji vole fotografiju i planinu da se na vrijeme pripreme za sljedeću godinu. Kad prepoznate trenutak sačuvajte ga za nas.