20. godina Planinarskog saveza Herceg-Bosne

Akademija1Prije  20 godina u Mostaru, uz naše planinarsko društvo još pet planinarskih društava (HPD „Vitez“ Vitez, PD „Kuk“ Novi Travnik, PD „Cincar 1929“ Livno, UP „Tisovac“ Busovača, PD „Bitovinja“ Kreševo) osnovalo je Planinarski savez Herceg-Bosne.
Svečana akademija povodom obilježavanja 20 godina osnutka Planinarskog saveza Herceg-Bosne održana je u  Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače.
Svečana akademija je održana pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Federacije BiH Marinka Čavare.
Predsjednik PSHB, Branko Bago obratio se nazočnima  te podnio izvještaj o radu Saveza kroz prethodnih 20 godina.
Kao krunu rada istaknuo je ujedinjene planinarskih saveza u krovni Planinarski savez BiH  31. listopada ove godine.
Svečanoj akademiji su nazočili i predsjednik Planinarskog saveza Federacije Bosne i Hercegovine Zehrudin Isaković koji je i aktualni predsjednik Planinarskog saveza Bosne i Hercegovine, predsjednik Planinarskog saveza Republike Srpske Blagota Marković, predstavnici Planinarskog saveza Republike Hrvatske, te mnogobrojni drugi gosti.
Dodijeljene su zahvalnice i spomen diplome najistaknutijim članovima, a nisu zaboravljeni niti oni koji su puno doprinijeli razvoju planinarstva u Bosni i Hercegovini, ali nažalost nisu više sa nama, pa su im posthumno dodijeljena priznanja.
Danas Planinarski savez Herceg-Bosne u članstvu ima 35 društava sa preko 1500 registriranih planinara iz svih krajeva Bosne i Hercegovine čiji su članovi pohodili  najviše vrhove Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Slovenije, kao i Europe (Mont Blanc 4810 m, Elbrus 5642 m), te Afrike (Kilimanjaro 5895 m). Savez je također organizirao i pomogao mnoge planinarske škole, tečajeve za markaciste, specijalističke tečajeve iz oblasti alpinizma, gorskog spašavanja, speleologije i vodičke službe.

AkademijaAkademijaAkademija3Akademija4