16.8.2015. – Izlet na Cetinu (Prenj)

CetinaU nedjelju 16.8.2015. naše društvo organizira izlet na Cetinu. Cetina je jedan od vrhova Prenja 1992m.
Polazna točka uspona je mjesto Tretišta (Glogošnica ) gdje se uz zadnju vikendicu nalazi proširenje namijenjeno za parkiranje auta. Staza je u prvom dijelu blaga i pruža se po nekadašnjoj industrijskoj pruzi za izvlačenje drva prelazeći par puta korito rijeke Jablanička Bijela. Nakon trase po pruzi, markirana staza postaje strmija, vodeći kroz gustu bukovu šumu koja poslije prelazi u četinarsku šumu nevjerojatne ljepote, nesvakidašnjih munika i borova, dolazi do  nekadašnje lovačke kuće „Vidrine grude“ na oko 920m koju održava N.V.O Cetina-Prenj. Pored kuće je izvor pitke vode, u ova doba godine slabe izdašnosti. Dalje od kuće staza nije označena, ali je ugažena i vodi  strmim siparom kroz borovu šumu ispod stijene Prečaline do vidikovca Uborak 1676 mnv. Sa grebena se pruža pogled na dolinu Idbra.
Od ovog vidikovca proteže se oko 1km ljutog krša, škrapa oštrih bridova na kojima treba biti vrlo pažljiv. Staza je mjestimično ovdje označena kamenom markacijom. Završni uspon na Cetinu 1992m je strmom kamenito-travnatom stazom. Sa vrha se pruža jedan od najljepših pogleda na cijelom Prenju jer otvara pogled na sve druge vrhove Prenja.
Za povratak je izabrana staza pored Milanove kolibe do čatrnje gdje će nas dočekati kamion za prijevoz nazad u Glogošnicu do ostavljenih auta.
Riječ je o kondiciono izuzetno zahtjevnoj turi, uspon traje 6 sati pri čemu se savlada oko 1700m visine, hodajući većim djelom po neugaženoj strmoj stazi.
Polazak je u 6h ispred stadiona Zrinjskog osobnim automobilima. Cijena izleta je 5KM za one koji nisu članovi društva, a za prijevoz kamionom s čatrnje do Glogošnice svatko treba platiti oko 10KM.
Prijave: Mirela Jurić 063 415 965